Kultūras ziņas

Sadārdzinās Mežaparka Lielās estrādes pārbūve

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Rīgā notiek ielu mākslas festivāls

Kaņepes kultūras centrs rīko ielu mākslas festivālu «Mūra lāde»

Septembra beigās, no 27. līdz 30. septembrim, Rīgā notiks ielu mākslas festivāls "Mūra lāde". Festivālu rīko Kaņepes kultūras centrs, pats arī kļūstot par tā notikuma vietu un mākslas darbu vienlaicīgi.

Festivāla tēma ir iedomātas attiecības (imaginary relationships). Festivāla deviņi mākslinieki to apspēlēs, iedomājot nebijušas, bet varbūt nepieciešamas savstarpējās attiecības, kas iegrozītu pasauli savādākā gultnē. Kā būtu, ja pensionāri būtu hiphopa zvaigznes, kā būtu, ja valsti vadītu mākslinieki un kaķiem būtu tiesības balsot?

Kaņepes kultūras centra iekšpagalmā taps 50 kvadrātmetrus liels mākslas darbs, ko veidos Aleksejs Gordins (Alexei Gordin) - Krievijas izcelsmes mākslinieks, kurš dzīvo starp Tallinu un Helsinkiem. Aktīvi piedalās mākslas izstādēs no 2010.gada, viņa darbi ir iekļauti Kiasma Laikmetīgās mākslas muzejā, Tartu Mākslas muzejā, kā arī daudzās privātās kolekcijās Igaunijā, Somijā, Krievijā un visā Eiropā.

Par savu mākslu Aleksejs saka: "Manai mākslai piemīt ironisks skatījums uz mūsdienu sabiedrības uzskatiem un robežām. Es spekulēju ar nozīmēm par laikmetīgā mākslinieka un modernā cilvēka jēdzieniem, radot iedomātus tēlus, kuri dažādās epizodēs izgaismo mani, mani dziļi saviļnojošas idejas, par kurām bieži izvēlas nerunāt. Izmantojot tādas vispārīgas tēmas kā laiks, kultūra, politika un sociālās traumas, es cenšos ieskatīties mūsu laikmeta cilvēku prātos, meklējot iemeslus viņu uzvedībai un domāšanas veidam."

Kaņepes kultūras centra astoņus "aklos" logus, katru divu kvadrātmetru lielumā, apgleznos astoņi mākslinieki no Baltijas, veidojot konspektīvas, asprātīgas festivāla tēmas "iedomātā draudzība" interpretācijas. Šī gada festivāla apstiprinātie mākslinieki ir Reinis Pētersons, Artūrs Koršs, Toms Grīnbergs, Inga Bermaka, Paulis Liepa, Laura Aizporiete un Aigars Opincāns no Latvijas, kā arī māksliniece no Igaunijas - Līsa Krūsmāgi (Liisa Kruusmagi).

Tā kā ielu māksla jau konceptuāli ir interaktīva, cilvēkus iesaistoša māksla, festivāla laikā Kaņepes kultūras centra iekštelpās notiks interaktīva zīmēšanas akcija kopā ar mākslinieku Sandri Jaundzemu, tajā varēs piedalīties ikviens.

30.septembrī Kaņepes kultūras centra pagalmā visu dienu mūziku spēlēs Mixmaster AG, radot tematiski atbilstoši fonu mākslas darbu tapšanas vērošanai. Plānots, ka visi darbi tiks pabeigti līdz plkst. 18.00, kad arī tiks svinīgi atklāti.

Festivāla noslēgumā plkst. 19.00 Kaņepes kultūras centra pagalmā vai lietus gadījumā iekštelpās uzstāsies Latvijā līdz šim nedzirdēta hiphopa grupa no Lietuvas "Dee&Kamy". Grupa savas muzikālās kompozīcijas izpilda angļu valodā, nostaļģiju raisošā deviņdesmito gadu "oldschool" mūziku hiphopa noskaņā.

"Ielu mākslas statuss pēdējos gadu desmitos ir būtiski mainījies. Ja agrāk tā tika uztverta kā vandālisms, šobrīd attieksme pret šo fenomenu vairs nav tik viennozīmīga. Ielu māksla ir sociāli aktīva, tā ir tepat, tā nav paslēpusies muzejā vai mākslas galerijā, vai bagāta cilvēka privātajā kolekcijā, tā uzrunā ikvienu," stāsta Kaņepes kultūras centra vadītājs Dāvis Kaņepe, "Piemēram, nesen Grieķijā, kad tur bija pati krīzes kulminācija un cilvēku uzticēšanās "tradicionālajiem medijiem" bija tuvu nullei, tieši pilsētvide kļuva par vietu, kur notika diskusijas, viedokļu apmaiņa, aicinājumi rīkoties. Daļa no šīm sarunām notika tieši ielu mākslas formā, izmantojot vizuālos izteiksmes līdzekļus."

Rīgā ir daudz tukšu, pamestu ēku, ugunsmūru, kas šobrīd ir drūmi un rada depresīvu iespaidu; mūsu pilsētvide daudz iegūtu, ja tiktu izmantots šo virsmu mākslinieciskais potenciāls, norāda festivāla rīkotāji. 2014.gadā Rīgā notika pirmais - un vienlaicīgi arī pēdējais - ielu mākslas festivāls "Blank Canvas", tā laikā pilsētvidē tika izveidoti astoņi lielformāta darbi.

"Līdzīgi kā agrāk cilvēkiem bija "pūra lādes", kurās salikt visu vērtīgo, mēs gribam ikvienam simboliski iedot līdzi "Mūra lādi" - krāšņu, interaktīvu, draudzīgu un atvērtu pilsētvidi," saka Dāvis Kaņepe, "Lai tie būtu ne tikai tukši vārdi, festivāla "Mūra lāde" laikā Kaņepes kultūras centrs būs ne tikai festivāla centrs, bet arī pats kļūs par mākslas darbu, savas sienas un pagalmu atvēlot mākslinieku izpausmei."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti