Kultūras ziņas

Baltijas jūras dokumentālo filmu forums

Kultūras ziņas

Kā top «Supernova 2018» dziesmas?

Tēlnieks Egons Peršēvics baida skatītājus

Jūrmalā atklās bailēm no kara veltītu Egona Peršēvica personālizstādi «Бaидиес!»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

6. septembrī Jūrmalas Kultūras centra izstāžu zālē tiks atklāta tēlnieka Egona Peršēvica personālizstāde, kas publikai būs skatāma līdz pat 8. novembrim. Izstādi mākslinieks veltījis lielajām bailēm no briesmu pilnās nākotnes un devis tai atbilstošu nosaukumu „Бaидиес!”, ko saista ar Baltijas valstu un NATO satraukumu par septembra vidū paredzētajām militārajām mācībām „Zapad -2017”.

Kā norāda mākslinieks, draudi, kas pastiprinās pasaulē, satrauc un liek brīnīties par cilvēku bailēm, aizspriedumiem un nespēju vēsi paskatīties uz notiekošo no malas.

Egons Peršēvics. Mammu, es gribu būt kosmonauts
Egons Peršēvics. Mammu, es gribu būt kosmonauts

"Jebkurā gadījumā šī izstāde ir veltījums lielajām bailēm no briesmu pilnās nākotnes,” uzsver Egons Peršēvics. 

Visi izstādē skatāmie darbi runā par neizbēgamā kara tēmu, kas ļoti sasaucas ar aukstā kara laikā valdošo sabiedrības noskaņojumu, kad cilvēki tika biedēti ar lielo briesmīgo „bubuli”, kas kuru katru brīdi nāks un darīs savus necilvēcīgos posta darbus. Šī izstāde ir skats no malas uz lielo puiku spēlītēm, kurās mēs visi esam spiesti piedalīties, saka mākslinieks.

Egons Peršēvics. Posts un negals
Egons Peršēvics. Posts un negals

„Laiki šķiet jau gaužām seni, kad divas ideoloģiski nemaz ne tik atšķirīgas impērijas mērijās ar „krāniņiem”, un labi ka tā. Labāk, lai sacenšas par to, kura atbalstītie mākslinieki ir visradošākie, zinātnieki visgudrākie un sportisti visveiklākie. Labāk lai šauj ar raķetēm kosmosā mērkaķus, nevis atombumbas,” uzskata tēlnieks, velkot paralēles ar vēsturiskiem notikumiem - propagandas karu, kuru 20. gadsimta 30. un 40. gados veica nacistiskā Vācija un Padomju Savienība, un pēc tam visus aukstā kara gadus tā viena pret otru karoja Amerika un Padomju Savienība. "Turklāt krievi tāda mēroga mācības, kā gaidāmās „Zapad-2017” iepriekš ir izmantojusi kā aizsegu, lai izraisītu militārus konfliktus Gruzijā un Ukrainā," skaidro mākslinieks.

Egons Peršēvics
Egons Peršēvics

Tēlnieks Egons Peršēvics, kura pēdējā laika ievērojamākais mākslas projekts ir Daugavpils Marka Rotko mākslas centra spoku zirga skulptūra, ir jau vairākus gadus Liepājā rezidējošs mākslinieks, kas aktīvi piedalās izstādēs un mākslas akcijās kopš 2006. gada. 2008. gadā Egons Peršēvics pārstāvēja Latviju vērienīgajā „Starptautiskajā tēlniecības kvadriennālē” Rīgā.

Pēdējo gadu laikā tēlnieka darbi tiek izstādīti mākslas telpās arī ārpus Latvijas – Ukrainā, Somijā un Lietuvā. 2010. gadā viņš absolvējis bakalaura studiju programmu, savukārt 2013. gadā maģistra studiju programmu pie asociētās profesores Olgas Šilovas Latvijas Mākslas akadēmijas tēlniecības nodaļā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti