Sadaļas Sadaļas

Izdots mākslas katalogs «Laine Kainaize. Gleznas»

Apgādā „Mansards” nācis klajā Māra Branča sastādītais mākslas katalogs „Laine Kainaize. Gleznas”.

„Laine Kainaize ir piedzimusi mākslai pašā viducī. Tēvs – tēlnieks Kārlis Baumanis, māte – gleznotāja Biruta Baumane. Tēvs arī bija tas, kurš izvēlējās meitai vārdu, vēlēdams viņai skaistumu un mūžīgo mīlestību, par ko tik maigi dzejoja Eriks Ādamsons. Krāsu pigmentu un terpentīna smarža Laini apņēma kopš pirmajām dienām šajā pasaulē. Ikvienā Laines Kainaizes darbā – figurālā kompozīcijā, ainavā, klusajā dabā, aktā vai portretā – jaušams miers un harmonija. Bieži gan viņas gleznās klusā daba vai akts saplūst ar ainavu, vai arī izdalās kāds motīvs, teju vai veidojot atsevišķu žanru, tādi, piemēram, ir baznīcu vai koku gleznojumi.

Dzīves tuvums jaušams vai ik darbā. Laine Kainaize ir latviešu reālistiskās glezniecības skolas tradīciju turpinātāja, tādēļ ainavās un no tām atvasinātās modifikācijās saceres piesitieni nav novērojami. Vienlaikus krāsu risinājumi ir tālu no fotogrāfiskas precizitātes. Gleznu veido lielāki un mazāki vispārinoši krāsu laukumi, kuru vienmuļību iztraucē smalkas tonālās krāsu nianses un ko atdzīvina košāku, pat kontrastainu krāsu piesitieni. Māksliniece krāsu gan paspilgtina, taču ne tik uzsvērti, lai varētu runāt par izteiktu dekoratīvismu. Krāstoņi maigi saskaņojas cits ar citu, radot dzīvespriecīgu noskaņu. Visbiežāk „parastās” ainavās attēlots saules pieliets laiks vai novakares ar bagātīgām krāsu rotaļām debesīs un ūdeņos. Tās ir klusuma, harmonijas un radīga miera pilnas. Dramatiskas intonācijas parādās cita veida dabasskatos” (No Māra Branča apceres).

Laine Kainaize dzimusi 1953. gada 31. augustā Rīgā. Mācījusies Valsts Mākslas akadēmijas stājglezniecības nodaļā. Diplomdarbs „Zvejnieki”, diplomdarba vadītājs Boriss Bērziņš. Kopš 1978. gada piedalās izstādēs. 2001. gadā iegūts mākslas maģistra grāds par darbu „Teodors Zaļkalns un Itālija”. Gleznas atrodas Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijā, Krievijas Mākslas fondā, privātkolekcijās Latvijā, Lietuvā, Vācijā, Francijā, Anglijā, ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt