Rīta Panorāma

Zemessardzes orķestra sveiciens svētkos ar dziesmu "Sargā šo zemi"

Rīta Panorāma

Virtuāls tautastērpu gājiens ar virtuāliem tautastērpiem

Eleganti latviskie akcenti mākslinieka Niklāva Strunkes (1894-1966) darbos

Izdota monogrāfija par mākslinieku Niklāvu Strunki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Monogrāfijā par mākslinieku Niklāvu Strunki (1894–1966) pirmo reizi apkopots plašais Strunkes mantojums – glezniecība, grāmatu māksla, scenogrāfija, dažādās dekoratīvās, lietišķās mākslas un dizaina nozares, informēja apgāda “Neputns” pārstāvji. Grāmata ar 824 lapaspusēm ir līdz šim apjomīgākais Lielās klasikas sērijas izdevums. Tā sastādītāja ir mākslas zinātniece Laima Slava, māksliniece – Inga Ģibiete.

“Šī grāmata ir mīlestības apliecinājums Niklāvam Strunkem. Māksliniekam, kurš mūsu identitātes kodā ar eleganti latvisku akcentu ir ierakstījis piederību bezrobežu pasaulei, kurā sastopas pasakas un īstenība, sapņotāji, cīnītāji un ikdienas “melnstrādnieki”, lai domu kausējamā katlā un talantu rokās taptu jauns skaistums, kam piemērot dzīvi,” norādīja Laima Slava. Grāmatas izdevēji uzsvēra, ka laikabiedriem Strunke bija arī neatņemama ikdienas daļa, turklāt visai krāšņa, citējot Anšlavu Eglīti, kurš norādījis: “Savu stāju Strunke nemainīja nekur un nekad. Viņš bija šķietami neiztērējamas enerģijas pielādēts: allaž viņš iedrāzās kā vētra un visur, kur vien tas ieradās, spēji uzkūsāja smiekli, strīdi, pat ķīviņi.” Savukārt Uga Skulme atzīmējis: “Strunke ir apskaužams tāpēc, ka viņā radītājs un cilvēciskā īpatnība – retā saskaņā. Tā laba mākslinieka īpašība. Viņš ir pasaku vīrs darbā un dzīvē.”

Grāmatu aizsāk darbu izlases un fotodokumentu albums, kas dod vispārīgu priekšstatu par mākslinieku un viņa daiļradi. Tam seko pētījumi par mākslas jomām, kurām Niklāvs Strunke pievērsies – mākslas zinātniece Aija Brasliņa pētījusi Strunkes glezniecību un radošos kontaktus, kā arī biogrāfiju, mākslinieks Valdis Villerušs pievērsies grāmatu pasaulei un grafikai, teātra zinātniece Edīte Tišheizere raksta par teātri, savukārt mākslas zinātniece Ilze Martinsone atklāj pielietojamās mākslas negaidīti plašo diapazonu Strunkes mantojumā.

Grāmatu papildina Laimas Slavas saruna ar Strunkes dēlu mākslinieku Lari Strunki, kā arī dzejnieka Pāvila Johansona un Niklāva mazmeitas Lailas Strunkes atmiņas.

Noslēgumā – informatīvā pielikumu daļa, kā arī tekstu tulkojums angļu valodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti