Sadaļas Sadaļas

FOTO: Vides objekts «VA (Various Artists)» Valmierā

Novembrī Rīgā un piecās citās Latvijas pilsētās atklāti 10 publiskās mākslas programmas “Kopā” vides objekti. Viens no tiem – “VA (Various Artists)” Vienības laukumā Valmierā.

Publiskā mākslas programma “Kopā” – “Objektu parādes” publikas balsojums

No 30. novembra līdz 13. decembrim sabiedrisko mediju portālā LSM.lv Latvijas iedzīvotāji aicināti nobalsot par savu iecienītāko “Objektu parādes” darbu. Mākslas darbi publiskajā telpā ir radīti cilvēkiem, lai tos iemīļotu, gūtu prieku un iedvesmu, kā arī iezīmētu jaunas vietas kartē un izceltu līdz šim nepamanīto. Balsojums ir iespēja uzmundrināt “Kopā” objektu autorus un paust savu atzinību viņu darbam.

Autoru Zahara ZE, Namedas Zemītes un Alvja Berngarda viedotais “VA” jeb “Various Artists” ir publiskās mākslas objekts, kas nodots valmieriešiem kā iecere iepazīstināt un iesaistīt pilsētniekus ielu mākslas radīšanā. “Publiskajai telpai jāpieder visiem un jākalpo dažādiem mērķiem. Ikviens valmierietis vai pilsētas viesis aicināts būt radošs un radīt publisku grafiti mākslas darbu,” uzsvērts objekta aprakstā.

Programmas “Kopā” konkursa žūrijas locekle Evelīna Ozola par projektu sacīja: “Vides objekts dzīvīgi papildinās Valmieras skeitparka ainavu un kalpos par pamatu košam un laika gaitā mainīgam kolektīvam mākslas darbam. Iepriecina pilsētas vadības uzticēšanās projekta autoriem un vides objekta lietotājiem — jauniešiem, kuriem būs jāspēj savstarpēji vienoties par sienas labāko izmantojumu.

Sagaidāms, ka vides objekts rosinās sarunas par ielu mākslu — tās vietu pilsētā, vērtību un vēstījumu.

Risinājums ar V un A burtiem sienas galos rosina iztēli un piešķir objektam Valmieras vietzīmes potenciālu.”

KONTEKSTS:

Publiskās mākslas programma “Kopā” radīta kā atbalsta mehānisms vizuālās mākslas pārstāvjiem Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai, vienlaikus kvalitatīvi uzlabojot pilsētvidi. Publiski izziņotā konkursā tika izvēlēti un pēc tam izstrādāti 10 jauni pilsētvides objekti Rīgā, Cēsīs, Daugavpilī, Liepājā, Madonā un Valmierā.

No 2020. gada augusta līdz decembrim programmu kā Latvijas Republikas Kultūras ministrijas deleģējumu vizuālās mākslas jomā īstenoja Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs. Piešķirtais finansējums visas programmas īstenošanai ir 150 000 eiro. 

Publiski izziņotā konkursā žūrijas vērtējumam tika iesniegts 41 projekta pieteikums. Projektus vērtēja žūrija septiņu cilvēku sastāvā: Selga Laizāne (Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietniece Latvijas valsts simtgades jautājumos), Guntars Ruskuls (Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Stratēģiskās vadības pārvaldes vadītājs), Daina Auziņa (Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas vizuālās mākslas departamenta krājuma darba vadītāja), Solvita Krese (Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore), Santa Hirša (mākslas kritiķe), Krišs Salmanis (mākslinieks), Evelīna Ozola (arhitekte, pilsētplānotāja, platformas “Fold” direktore).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt