Džemmas Skulmes un Ojāra Ābola pirmā kopizstāde «Klātbūtne»

Rīgas mākslas telpā no 10. septembra līdz 23. oktobrim izstādē “Klātbūtne” būs aplūkojami latviešu mākslas fenomenālo personību, gleznotājas Džemmas Skulmes un viņas dzīvesbiedra, mākslinieka un mākslas teorētiķa Ojāra Ābola kopdzīves laikā tapušie darbi, kas savīsies kopā ar eksperimentālu interpretāciju par abu attiecībām mākslinieku apvienības „Klīga” instalācijās un vides objektos.

Džemmas Skulmes un Ojāra Ābola īpašās attiecības trīsdesmit gadu laikā pārtrūka 1983. gadā, tā arī nepiedzīvojot abu kopēju izstādi līdz pat šim brīdim. Izstādi “Klātbūtne” veidos īpaši izvēlēti mākslinieces Džemmas Skulmes un Ojāra Ābola kopdzīves laikā tapušie darbi (1953-1983), kas atainos abu personību nedalāmu vienotību un saistību tonalitātēs, formās un mākslas darbu simboliski tēlainajās noslodzēs, kā arī  tiks eksponēti jaunradīti mākslinieces Džemmas Skulmes darbi kopā ar māksliniekiem no “Klīgas”, kuri pārapdzīvos, izdzīvos abu mākslinieku personisko attīstību laikmetīgā garā, liekot katram apmeklētājam sajust mirkļa bezgalības un mīlestības klātbūtni.

“Neklātbūtne. Atbūtne. Vispirms bija šis vārds, kas man likās briesmīgs. Kaut kas notiek, un tu esi klāt un neesi klāt. Kā to uzgleznot? (..) Glezniecība man dod pilnīgas atbildes uz visiem jautājumiem, visām problēmām.” (Džemma Skulme)

“Mākslas mūžīgais uzdevums: atrast kopsakaru starp cilvēka dzīvi un pasaules spēkiem, no kuriem šī dzīve atkarīga.” (Ojārs Ābols)

Džemma Skulme (1925) – divdesmitā gadsimta latviešu glezniecības un kultūras dzīves simboliskā ikona, kura spēj ietekmēt gan mākslas procesus, gan sabiedriskās domas virzību līdz pat šai dienai.

Ojārs Ābols (1922-1983) – gleznotājs, kurš savu daiļradi aizsāka ar sociālistiskā reālisma darbiem, izvēršot tos līdz abstrakcijai un formas meklējumiem, līdz 70. gados pievēršas mākslas zinātnei un teorijai. Intelektuālis, bieži nesaprasts, Džemmas Skulmes dzīvesbiedrs.

Mākslinieku apvienība “Klīga” – eksperimentāla, konceptuāla, laikmetīga. Vienmēr anonīma.

Izstādes kuratore: Luīze Lismane

Izstādē tiks eksponēti mākslas darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības, Mūkusalas mākslas salona, kā arī citām privātkolekcijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti