Doma laukumā notiks mākslinieces Andas Lāces performance

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sestdien, 16. oktobrī, pulksten 14.00 Doma laukumā norisināsies Andas Lāces performance “Grūti nošķirt, vai tā ir orģijas apjoma liekulība vai patiesi visi te pēkšņi kļuvuši labāki”. Tā radusies, māksliniecei reflektējot par un konfrontējoties ar Austrijas avangarda klasiķa Hermaņa Niča personālizstādi “Orģiju un mistēriju teātris” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā un procesiem Latvijas sabiedrībā, informēja muzeja pārstāvji.

Performances pieteikumā skaidrots: "Hermanis Ničs (Hermann Nitsch, 1938) 1960. gados veidoja radikālo 20. gadsimta mākslas kustību – Vīnes akcionismu. Rituāli un pārradīšana ir viena no būtiskākajām autora daiļrades sastāvdaļām. Arī latviešu mākslinieces Andas Lāces darbos un performancēs vērojami rituāla un atkārtojuma elementi. Niča darbībā viņu saista monumentalitāte, rituālais un tas, kā performances laikā top paliekoši objekti – gleznas, kas ietver spēcīgu enerģiju, kura raisījusies, sasaistot rituālu ar gleznošanas procesu. Tomēr māksliniece saglabā analītiski kritisku skatījumu uz Vīnes klasiķa darbību un veikumu.

Ar līdzīgu vērojumu Anda Lāce vēršas gan pret sevi, gan citiem, gan Latvijas sabiedrību kopumā ar visiem šā brīža procesiem, pētot cilvēkmīlestības trūkumu vai tā neīstu tēlojumu un pakļaušanos nepatiesiem pūļa praviešiem."

Performances “Grūti nošķirt, vai tā ir orģijas apjoma liekulība vai patiesi visi te pēkšņi kļuvuši labāki” laikā Anda Lāce Doma laukumā radīs jaunu mākslas objektu, darbojoties ar sūkļu figūrām un krāsām. Māksliniece strādās uz lielas plaknes, kas vērsta pret Latvijas Radio ēkas centrālo monumentālo portālu, kura zelminī atrodas figurālā kompozīcija – pārticības un labklājības alegorija.

Aptuveni stundu garā performance veidota, sadarbojoties ar komponisti Eviju Skuķi, mežraga spēlētāju un vokālo ansambli, kas apdzīvos priekšnesuma telpu. Performances mūzikā būs dzirdamas skaņu ainavas un harmoniski slāņojumi, kā arī individuāli izsaucieni un runas elementi – divas tembrālās pasaules, kas reaģēs uz Andas Lāces darbībām. Šis notikums sasauksies ar Doma laukuma pilsētvides elementiem un garām plūstošo urbāno dzīvi, kas savulaik bijis nozīmīgi arī Vīnes akcionistiem.

Anda Lāce guvusi augstu novērtējumu gan par saviem glezniecības darbiem, gan performancēm. 2017. gadā Purvīša balvas finālam tika izvirzīta mākslinieces performance “Atindēšana”, kurā viņa pirmoreiz darbojās ar figūrām, kas gatavotas no porolona un pārceļo no performances uz performanci.

Priekšnesumu speciālā norobežotā teritorijā varēs skatīties bez maksas, uzrādot Covid-19 sertifikātu. Lai izvairītos no pulcēšanās, izrādi būs iespēja vērot arī no lielāka attāluma Doma laukumā. Organizatori aicina būt piesardzīgiem, ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un valkāt FFP2 respiratoru performances norises laikā.

Pasākums ir daļa no Hermaņa Niča personālizstādes “Orģiju un mistēriju teātris” pavadošās programmas, kas iekļauj sarunas ar mākslinieku, diskusiju un lekciju ciklu, performances un nodarbības jauniešiem. Izstāde būs atvērta no 16. oktobra līdz 12. decembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti