Rīta Panorāma

Pirmizrāde Valmieras teātrī A. Kalnozola debijas romānam “Kalendārs mani sauc”

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Dizaina process – tapusi jauna, atvērta tipa ekspozīcija

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā atklās jaunas pastāvīgās ekspozīcijas

12. aprīlī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs vērs durvis jaunajām pastāvīgajām ekspozīcijām "Klasiskās vērtības" un "Dizaina process", kas būs aplūkojamas muzeja 2. un 3. stāvā, informēja muzeja pārstāvji.

Šī gada pavasarī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) apmeklētāju uzmanībai piedāvā divas jaunas pastāvīgās ekspozīcijas. Muzeja 2. stāvs atvēlēts "Klasiskajām vērtībām", kuru vidū ir arī iepriekš vēl neizstādīti mākslas darbi, savukārt 3. stāvā sadarbībā ar dizaina biroju "H2E" iekārtota atvērtās koncepcijas ekspozīcija "Dizaina process", kas rosina izsekot Latvijas dizaina evolūcijas gaitai no 20. gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām.

"Klasiskās vērtības"

Ekspozīcijā "Klasiskās vērtības", kura vēstī par laiku no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 60. gadiem, turpmāk varēs doties kopā ar audiogidu, iepazīstot Latvijas ievērojamākos meistarus, piemēram, Jūliju Madernieku, Ansi Cīruli un daudzus citus un viņu daiļradi. Tekstus latviešu valodā ierunājis Jaunā Rīgas teātra aktieris Ģirts Krūmiņš, krievu valodā – Mihaila Čehova Rīgas Krievu drāmas teātra aktieris Anatolijs Fečins, angļu valodā – Miks Koljērs. Muzejā atzīmēja, ka pirmo reizi Latvijas muzeju vēsturē ceļvedis ļauj izzināt dizaina vēsturi arī vieglajā valodā. Audio pastaigā muzejā ir nepieciešams savs mobilais tālrunis un austiņas, taču tikpat labi šos stāstus var klausīties no mājām vai jebkuras citas vietas, kur nodrošināts interneta pieslēgums. Audiogids bez maksas pieejams LNMM / DMDM profilā lietotnē "SoundCloud".

"Latvijā dizainam piemīt milzīgs potenciāls, ko saskata katrs vērīgs vērotājs," atzinis dizainers un teorētiķis Jānis Borgs. Dizainā atklājas mūsu nacionālās kultūras savdabība un vērtības. Izstādītie muzeja krājuma priekšmeti un arhīvu materiāli sniedz ieskatu dizaina daudzveidībā, liecina par saskarsmes punktiem unikālajā un rūpnieciskajā dizainā, uzsver radošās domas un tradīciju pēctecību," uzsvēra muzejā.

"Dizaina process"

"Dizaina process" jeb stāsts par dizainu no 20. gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām ir izveidots 3. stāva ekspozīcijā kā eksperimentāla studija, kurā ikviens varēs pētīt un līdzdarboties. Latvijas dizaina vēsturi šeit palīdz izgaismot epizodes piecās vienlīdz nozīmīgās tematiskās "stacijās" – "Daba. Vide. Cilvēks", "Modernā pilsēta", "Publiskā telpa", "Forma un materiāls", "Atvērtās robežas". Katru informatīvo bloku papildina izcilākie mākslas darbi. Īpaša uzmanība tiek veltīta trīs leģendāriem Latvijas dizaineriem un māksliniekiem – Valdim Celmam, Jānim Borgam un Arturam Riņķim. Par katru personību uzņemta 15 minūšu garā filma, kuru pilnās versijas ir apskatāmas LNMM mājaslapā un "YouTube" kontā, savukārt ekspozīcijā pieejami spilgtākie interviju fragmenti.

Dizains allaž ir tiecies būt laikmetīgs – tieši tāpēc nākotnē šajās ekspozīciju zālēs norisināsies ekskursijas, radošās darbnīcas un izglītojoši pasākumi, kuros aicināts piedalīties jebkurš interesents – dizaina lietpratējs, entuziasts vai garāmgājējs.

''Rīgas audums. Laikmeta raksti"

2009. gadā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs saņēma dāvinājumu – vairākus apjomīgus brūna auduma vākos iesietus albumus, kuru lappusēm pielīmēti nelieli audumu fragmenti. Tie ir tekstilfabrikā "Rīgas audums" ražoto zīda audumu paraugi, kurus atdzīvina virtuālās realitātes ekspozīcija "Rīgas audums. Laikmeta raksti". Projekts, kas tapis sadarbībā ar tehnoloģiju uzņēmumu "Vividly", pirmo reizi tika parādīts 2021. gadā Polijā, Bjalistokā. Muzeja apmeklētājiem tagad tiek piedāvāta iespēja pāršķirt audumus, aplūkot katru tuvāk un ieskatīties tekstilmākslas aizkulisēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt