Kultūras ziņas

«Dzelteno pastnieku» «Nepieklājīgā meitene»

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Latviešu simboli un dzeja kaligrammās

Čehu māksliniece izveidojusi latviešu dzejā un simbolos balstītu kaligrāfijas izstādi

Raiņa un Aspazijas mājā noritēs čehu mākslinieces un dizaineres Diānas Knežinkova (Diana Knĕžínková) latviešu dzejā un simbolos balstītas kaligrāfijas izstāde. Diāna Knežinkova (1996) ir dzimusi Prāgā, studējusi interjera dizainu Prāgas Mākslas un dizaina institūtā, veidojusi dizainu mēbelēm un apģērbam, kā arī stažējusies prestižajā Prāgas “Nová” galerijā, informēja Memoriālo muzeju apvienībā. 

Mākslinieci veidot izstādi iedvesmoja "Erasmus" studiju pusgads, ko viņa pavadīja Rīgā. “Dodoties uz Latviju 2016. gada rudenī, es nekad neiedomājos, ka es tik ātri saukšu šo zemi par savām otrajām mājām,” saka māksliniece. “Kopš tā laika es tik ļoti iemīlēju Latvijas kultūru un simbolus, ka esmu nolēmusi veltīt tiem savu bakalauru darbu.”

Kaligrammas ir dzejoļi, kuros teksts arī veido vizuālu attēlu. Diānai šī mākslas forma ir kā krustpunkts starp literatūru un vizuālo mākslu, kuros viņa ir ietvērusi gan latviešu folklorai un dabai veltīto dzeju un tautasdziesmas, gan arī ar dievībām, piemēram, Māru un Laimu, saistītās zīmes.

“Starp čehiem un latviešiem ir daudz līdzību. Mēs abas esam mazas tautas, kas ilgu laiku ir pavadījušas zem vācu jūga un diezgan agri pievērsušās protestantismam.  Gan čehi, gan latvieši piedzīvoja nacionālo atmodu 19. gadsimtā, kas noveda pie neatkarības 1918. gadā, ko izbeidza ilgās komunisma dekādes. Abas valstis pievienojās Eiropas Savienībai 2004. gadā,” uzskata māksliniece. 

Šī izstāde ir Knežinkovas veltījums Latvijas valsts simtgadei, kā arī veids, kā vienlaikus svinēt tās kultūras savdabību, bet arī līdzības ar Čehiju. 

“Es ceru, ka ar šo izstādi man izdosies arī piesaistīt vairāk cilvēkus šai valstij un kultūrai un izcelt tās unikālumu Eiropas kontekstā,” pauž māksliniece.

Izstāde ir tapusi ciešā sadarbībā ar Čehijas Republikas vēstniecību Rīgā un ir skatāma līdz 15. decembrim.
Izstādes atklāšana noritēs 20. novembrī plkst. 19.00, Raiņa un Aspazijas mājā (Rīgā, Baznīcas ielā 30).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti