Ar mākslas izstādi Cēsīs pievērš sabiedrības uzmanību atkritumu problēmām Baltijā

Vides risinājumu institūta Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” Cēsīs atklāta starptautiska izstāde “PROM no acīm, PROM no prāta”, kas veltīta atkritumu problēmām Baltijas reģionā, informēja izstādes rīkotāji.

Līdz pat 28. jūlijam izstādē varēs apskatīt 17 starptautiski atzītu mākslinieku darbus. Lai rosinātu apmeklētājus uz atkritumiem paskatīties no cita skatpunkta – kā uz materiālu un vērtīgu resursu, mākslas darbi izstrādāti no atkritumu laukos, kā arī Latvijas un Igaunijas mājsaimniecībās atrodamiem materiāliem – saplīsušiem telefonu ekrāniem, vecas sadzīves tehnikas, mēbelēm, avīzēm, ēdiena, kodu kartēm un daudz kā cita.

Izstādes “PROM no acīm, PROM no prāta” kuratori ir mākslas kritiķis Indreks Grigors un mākslinieku rezidences MoKS vadītāja Evelīna Gržiniha. Gržiniha, atklājot izstādi, norādīja: “Šī ir ambicioza un izaicinoša iniciatīva. Tās nolūks ir pievērst cilvēku uzmanību šī brīža atkritumu problēmai un tās ekoloģiskajai ietekmei.” Vēl Gržiniha pauda prieku, ka šīs izstādes veidošanai izdevies izveidot sadarbību starp zinātnes un mākslas pasaules pārstāvjiem. Savukārt Grigors uzsvēra, ka, neskatoties uz to, ka izstāde veidota no atkritumiem, māksliniekiem izdevies radīt augsta līmeņa mākslas darbus, aptverot dažādu materiālu un mākslas mediju lietojumu.

Izstādes atklāšanā norisinājās divas mākslinieku performances. Mākslinieks Andrē Avelas (PT/NL) apmeklētājiem demonstrēja improvizētu audio performanci "Atkritumu degvīns - pildīšana pudelē ~300Hz". Tās laikā lielā pudelē tika pildīti mākslinieku rezidences laikā destilētie degvīni, kas gatavoti no dažādiem Mostes ciemata iedzīvotāju savāktajiem pārtikas atkritumiem - augļiem, ievārījumiem, kartupeļiem un vecas maizes.

Reizē ar šķidruma liešanu mākslinieks uz pudeli raidīja ~300 Hz skaņu, kas dominēja pār liešanas skaņu līdz brīdim, kad viss šķidrums nonāca lielajā pudelē. Kanādiešu mākslinieks Džastins Tailers Teits izstādes apmeklētājiem demonstrēja priekšrocības, kuras ikviens var iegūt, ja kļūs par urbānās dārzniecības Kubu Fermas saimnieku. Tas ir mākslinieka projekts, kuru viņš radījis speciāli šai izstādei, bet ikviens pēc viņa piemēra var radīt pats savu fermu. Pamācība fermas izveidei atrodama šeit.

Zinātnes un mākslas centrs “Brūzis” Cēsīs ir ceļojošās izstādes pirmā pieturas vieta, kur tā norisināsies no 1. jūnija līdz 28. jūlijam. Pēc tam izstāde dosies uz Tartu Dabas māju un kopumā 2 gadu laikā apceļos 6 mākslas, kultūras un vides izglītības centrus Latvijā un Igaunijā. Reizē ar izstādes atklāšanu Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” 1. jūnijā durvis vēra arī jaunā Mākslas telpa “Mala”.  

Izstāde norises laiki: ceturtdiena – svētdiena no plkst. 12.00 – 19.00. Ieeja izstādē ir bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti