Ar Jāņa Borga un Kaspara Groševa izstādi atklās laikmetīgās mākslas ciklu «Divdabis»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LLMC) izstāžu cikla „Divdabis” ietvaros 4. maijā atklās divu laikmetu spilgtu mākslinieku Jāņa Borga (1946) un Kaspara Groševa (1983) izstādi. Izstāde LNMM 4.stāva izstāžu zālē būs skatāma līdz 28. maijam, bet jau jūnijā tiks atklāta nākamā "Divdabja" ekspozīcija.

Abi mākslinieki ir katrs sava laikmeta celmlauži. Jānis Borgs, dizainers un mākslas kritiķis, 1970.gados īstenoja virkni konceptuālu darbu, kas palika nesaprasti, jo padomju periodā tie neatbilda vadošajai ideoloģijai un līdz ar to vispārējai sabiedrības mākslas izpratnei un pieejamajām tehnoloģijām.

Savukārt Kaspars Groševs ir mūsdienu eksperimentālās mākslas un skaņas mākslinieks, Rīgā pirmās mākslinieku vadītās galerijas dibinātājs un kurators.

Izstādes kuratore Andra Silapētere atklāj, ka, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, tosptarp 3D brilles, izstādē tiks rekonstruēti un jaunradīti divi J. Borga projekti.

„Objekts „Enerģija” 1976.gadā tika paredzēts uzstādīšanai pie nesen atjaunotā Baltijas Elektrosadales centra Šmerlī,  taču iespaidīgās desmitmetrīgās prizmu kompozīcijas realizācija izpalika, jo tai paredzētais pulētais nerūsējošais tērauds izrādījās nepieejama militāri stratēģiska deficīta prece. Bet otrs projekts ir 1977.gada konceptuāla zīmējumu sērija, ko neizdevās realizēt tā sākotnējā iecerē nepieciešamo datortehnoloģiju nepiejamības dēļ,” stāsta kuratore.

Savukārt Groševa darbi izstādē tematiski izspēlēs Jāņa Borga darbības laikā padomju periodā pastāvošo cenzūru.

„Piemēram, publikācijās bieži vien nevēlamas personas tika “izdzēstas” ar tā dēvēto “palmēšanas metodi”, proti, to vietā iegleznojot kādu “palmu”. Asociatīvi atsaucoties, Groševs izstādei veido instalāciju, kurā izmanto viņa uz Sibīriju izsūtītā vectēva zīmējumu, ko aizsegs palmas,” skaidro kuratore.

Izstāžu ciklam "Divdabis" LLMC izveidojis trīs spilgtus duetus, kuros piedalīsies ievērojami sava laika mākslinieki.

Jāņa Borga un Kaspara Groševa izstādei sekos Ata Ieviņa un Ingas Melderes izstāde 2.jūnijā (skatāma līdz 2.jūlijam) un Oļega Tillberga un Jāņa Filipoviča izstāde 7.jūlijā (aplūkojama līdz 6.augustam).

Izstādes papildinās īpaša LLMC veidota bērnu izglītības programma un diskusiju cikls, ko moderēs filozofs Kārlis Vērpe. Īpaši šīm izstādēm tiks rekonstruēti 70.-90.gados tapuši mākslas darbi un veidoti jaundarbi, apzinot apstākļus un kontekstu, kas dažādos laika periodos ietekmējuši radošos procesus.

Rekonstruējot un interpretējot tā laika mākslas darbus, izstāžu cikls ir mēģinājums aizpildīt tukšās un papildināt maz zināmās vietas mākslas vēstures rindkopās, kā arī plašākā ziņā – padarīt mākslas darbus un to kontekstu pieejamu šodienas skatītājam, norāda izstāžu veidotāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti