Ar izstādi «Juris Boiko. Sāls kristāli» atklās Nacionālā mākslas muzeja Kupola zāli

Piektdien, 2. decembrī, plkst.18 Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja (LNMM) Kupola zālē atklās Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LLMC) sagatavoto izstādi “Juris Boiko. Sāls kristāli”, kas veltīta māksliniekam. Tā ir pirmā izstāde, kas iekārtota pēc muzeja rekonstrukcijas izveidotajā Kupola zālē, un pirmoreiz vienkopus skatāmas Boiko deviņdesmitajos gados īstenotās instalācijas, informēja LLMC.

Par izstādes pamattēmu izvirzīts sāls kristāls – Boiko darbu pamatelements. Mākslinieku sāls kā materiāls saistīja ar tā kristāliskās struktūras spēju ietekmēt smalkus enerģētiskos procesus cilvēkos un vidē, taču vienlaikus sāls raksturo Boiko darbību Latvijas konceptuālās mākslas laukā, ikkatru parādību izpētot līdz tās dziļākajam slānim.

“Plānojot šo izstādi, saskāros ar virkni jautājumu, kas saistīti ar instalāciju, laikā balstītu mediju (time-based media) un vietai piesaistītu (site-specific) mākslas darbu rekonstrukciju, turklāt atbildes uz šiem jautājumiem bija jāatrod bez autora līdzdalības. Boiko bija mākslinieks – konceptuālists. Viņa darbos ideja bija primārā, koncepts dominēja pār materialitāti. Lai gan Boiko darbu materiālais izpildījums bija variējams, kopā ar restauratori Evitu Melbārdi centāmies maksimāli pietuvoties to oriģinālajam risinājumam. Instalāciju rekonstruēšanas procesā tika izmantoti paša autora pieraksti, ievēroti viņa dotie norādījumi un rūpīgi izpētīta saglabājusies dokumentācija, kā arī aptaujāti laikabiedri un oriģināldarbus redzējušie cilvēki,” izstādes sagatavošanu raksturo kuratore Māra Žeikare.

Izstādē tiks eksponētas trīs rekonstruētas mākslinieka instalācijas, kuras autors veidojis 20. gadsimta 90. gados – „Sālspūtējs” (1990), „Sālssērdzība” (1993) un „29 pašportreti” (1994). Līdz mūsdienām tās nebija saglabājušās, jo uzreiz pēc eksponēšanas izstāžu zālēs tās tika demontētas. Darbu rekonstrukcija bija iespējama, pateicoties Boiko ģimenes rūpīgi saglabātajiem arhīva materiāliem, kas šobrīd nodoti izpētei Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā. Ekspozīciju papildinās arī darbs “Stiklu sālsezeri” (1998) un jaundarbs, īstenots pēc Jura Boiko atstātajām skicēm - “Sālspūtējs-2”, kas top sadarbībā ar skaņu mākslinieku Mārtiņu Roķi. Darbs tiek veidots ar improvizētu skaņas risinājumu, vienlaikus saglabājot oriģinālo mākslinieka ieceri par sāls kristālu klājumu, uz kura tiek projicēta mākoņu kustība reāllaikā.

Atbildes uz jautājumiem, kas radušies, rekonstruējot Jura Boiko darbus, tiks meklētas 3. decembrī notiekošajā starptautiskajā simpozijā “Salabot to, kas nav salauzts. Kā rekonstruēt laikmetīgo mākslu?”, ko sadarbībā ar LNMM organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt