Apgāds «Neputns» laiž klajā Kristiana Brektes darbu katalogu

Apgāds "Neputns" laiž klajā mākslinieka Kristiana Brektes darbu katalogu. Brektes darbi līdz šim nav apkopoti nevienā izdevumā.

 

Kristiana Brektes vārds Latvijas laikmetīgās mākslas ainā plašāk izskanēja pirms vairāk nekā desmit gadiem, reizē iemantojot huligāna birku.

Portāla "Arterritory.com" galvenā redaktore Anna Iltnere rakstījusi:  "(..) drosmīgi un kā ar skalpeli Brekte ikreiz nedaudz "iegriež" izstādes skatītājam. Tā, lai viegli sūrst un tu nesaproti, vai tas ir labi vai slikti, un pat maķenīt dusmojies". 

Kristiana Brektes darbi laikmetīgā un sociāli aktīvā veidā apspēlē sabiedrības tabu tēmas, tādējādi provocējot sabiedrības reakciju.Izstādīti publiskajā telpā, tie ne reizi vien sacēluši pamatīgu traci. Mākslas zinātnieces Ingas Šteimanes vārdiem, Kristians “spēj darināt izsmalcinātas gleznas un perfektus objektus, tai pašā laikā atļaujoties “mest ar ķieģeli”, ja to, viņaprāt, prasa situācija”.

Savukārt kataloga teksta autore Elīna Sproģe raksta: “Viņa attēlotā realitāte ir perversa, grēcīga un bieži vien nežēlīga – tāda, kuru “snauduļojošā mūsdienu sabiedrība izliekas neredzam, jo vienaldzība ir visai ērta poza”. Tomēr jāsaka, ka Kristiana paša veselīgā attieksme pret dzīvi piešķir viņa daiļradei neizskaidrojamu vieglumu. Mēs mirstam no brīža, kad piedzimstam – nespēja to pieņemt uzliek smagas važas. (..) jāsaka, ka tieši iekšēja brīvība ir tā, kas Kristianam ļauj stāvēt pāri darbu tematikai.”

Kristians Brekte (1981) ieguvis maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) scenogrāfijas apakšnozarē. Kopš 2003. gada rīkojis vairākas personālizstādes, piedalījies grupu izstādēs Latvijā, Eiropā – Vācijā, Lietuvā, Čehijā, Francijā, Itālijā, tostarp starptautisku kuratoru projektā Venēcijas biennālē (2005) un Latvijas nacionālās ekspozīcijas izveidē Venēcijas Arhitektūras biennālē (2006), kā arī Krievijā un ASV. Par darbu sēriju “Rīgas madonnas” (2010) Brekte tika nominēts prestižajai Purvīša balvai un ieguva titulu “Labākais ārzemju mākslinieks vecumā līdz trīsdesmit pieciem gadiem” starptautiskajā laikmetīgās mākslas mesē "Art Vilnius’12".

Brektes darbi no izstādes “Gastronoms” (2007) tika iekļauti slavenās britu izdevniecības "Phaidon" katalogā "YoungerThanJesus" (2009), kurā apkopoti spilgtākie jaunie mākslinieki no visas pasaules vecumā līdz trīsdesmit trīs gadiem.

Kristians Brekte ir arī praktizējošs scenogrāfs, kas darbojas Dailes teātrī, LMA Audio-vizuālās mediju mākslas nodaļas Scenogrāfijas apakšnozares docents un ar 2014. gada rudens semestri – Dizaina nodaļas Vides mākslas apakšnozares vadītājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti