Aicina uz sarunu ar izstāžu «Zinātne un zinātniskā fantastika» dalībniekiem

Izstādes “Nenorunātās tikšanās” publiskajā programmā 1. februārī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls” notiks saruna ar māksliniekiem, kas bija sešu grafikas izstāžu “Zinātne un zinātniskā fantastika” dalībnieki un iniciatori, medijus informē Latvijas Laikmetīgā mākslas centra (LLMC) pārstāvji.

Sarunā ar kuratorēm Andru Silapēteri un Ingu Lāci piedalīsies mākslinieki Maija Dragūne, Māra Rikmane, Ivars Poikāns, Inārs Helmūts, Kirils Šmeļkovs, Arturs Ņikitins, kā arī mākslas zinātnieces Elita Ansone un Irēna Bužinska.

Sešas grafikas izstādes ar nosaukumu “Zinātne un zinātniskā fantastika” notika no 1975. līdz 1982. gadam Rīgā Zinību namā. Tajās piedalījās virkne grafikas mākslinieku, kas tolaik bija saistīti ar LPSR Mākslas fonda Eksperimentālo estampa darbnīcu. Īpaši svarīgs izstāžu kontekstā ir 70. gadu posms, kad darbnīcu vadīja Laimonis Lejnieks, kura iespaidā notika drosmīgāki eksperimenti ar grafikas tehnikām. Tomēr nozīmīga bijusi arī darbnīcas atmosfēra, kur radošais process noritējis, visiem darbojoties kopā, daloties ar idejām un iespaidiem, kas arī stimulēja pievēršanos eksperimentiem. Savukārt šādiem eksperimentiem sekoja vēlme savus atradumu leģitimizēt konkrētā laika noteiktajā mākslas sistēmā, un par sava veida “instrumentu” šādam nolūkam kalpoja zinātniskā fantastika.

Mākslinieki savos darbos pievērsās zinātnes un tehnoloģiju revolūcijai, par iedvesmas avotiem izvēloties gan zinātniskās fantastikas literatūru, gan tiešus kontaktus ar zinātniekiem.

Maija Dragūne. “Zemūdens pētnieki”, 1975. Mākslinieces īpašums

Izsekojot izstāžu vēsturei, saruna iezīmēs zinātniskās fantastikas tēmas aktualitāti tā laika kontekstā: kas veicināja zinātniskās fantastikas popularitāti, ko nozīmēja tehnoloģiju attīstība un kosmosa apgūšana un ko ekoloģijas draudu nojausma? Kā mākslinieki interpretēja minētās tēmas un kādu paredzēja cilvēces nākotni?

Izstādes “Nenorunātās tikšanās” publiskā programma turpinās visu februāri. 13. februārī gaidāma mākslinieka Tailera Koburna (Tyler Coburn, ASV) lekcija. Ekskursijas ar izstādes kuratorēm notiks arī 6. un 20. februārī. LLMC aicina arī uz radošo darbnīcu bērniem. 9. februārī bērni (ieteicamais vecums 3+) kopā ar vecākiem varēs piedalīties Robotu dienā kopā ar mākslinieci Gundegu Eveloni un mūziķi Gundegu Graudiņu, darbnīcā radot kustīgus un skanošus ''marsmobiļus''.

LLMC izstāde “Nenorunātās tikšanās” pievēršas zinātniskās fantastikas iespaidam Latvijas kultūrtelpā pagājušā gadsimta otrajā pusē, atsaucoties uz izstāžu sēriju “Zinātne un zinātniskā fantastika” (1975-1982), kā arī aptvers mūsdienu mākslinieku darbus, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, izcelti šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Projekta nosaukums “Nenorunātās tikšanās” aizgūts no Brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā.

Izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls” skatāma līdz 23. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt