Performances festivāla «Starptelpa» vadmotīvs būs sadarbība starp mākslinieku un skatītāju

No 13. līdz 18. jūnijam Rīgā gaidāms starptautiskais performances mākslas festivāls "Starptelpa", kura tēma un galvenais vadmotīvs šogad būs "Kolaboratīva autorība" – sadarbība starp mākslinieku un skatītāju, pārkāpjot šķietami slēgtās mākslas radītāja un vērotāja robežas.

Festivāla organizatori – Latvijas Performances mākslas centrs – aicina skatītājus kļūt par dalībniekiem un līdzautoriem vietējo un ārvalstu mākslinieku īstenotās performancēs.

"Performances mākslas gaistošās un pārejošās dabas dēļ to nereti ir grūti pamanīt uz citu mākslas disciplīnu fona," norādīja festivāla rīkotāji. "Tāpēc viens no performances mākslas festivāla mērķiem ir nodrošināt piesātinātu programmu, lai skatītājiem koncentrētā veidā būtu iespējams iepazīties ar dažādu mākslinieku rokrakstiem un saņemt eksplozīvi lielu radošās enerģijas lādiņu."

Festivāla laikā skatītājiem būs iespēja ne tikai pieredzēt, bet arī piedalīties 57 performancēs, kas notiks Latvijas Mākslas akadēmijā, Tallinas kvartāla mākslas telpā "Tu jau zini kur", kā arī Rīgas pilsētvidē.

Kā ierasts, festivāls piedāvās iespēju piedalīties arī nozīmīgu mākslinieku meistarklasēs. Piemēram, otrdien, 13. jūnijā, notiks starptautiski atzītās buto mākslinieces Simonas Orinskas radošā darbnīca "Somatiskās prakses performatīvas sadarbības modeļos", savukārt piektdien, 17. jūnijā, notiks britu mākslinieku Oraiena Maksteda (Orion Maxted) un Deivida Tanna (David Tann) meistardarbnīca "Sistēmas un spēle". Uz darbnīcām var pieteikties, rakstot uz e-pastu: [email protected].

Svarīga festivāla sastāvdaļa ir arī zinātniskā izpēte, tāpēc trešdien, 14. jūnijā, organizatori aicina uz starptautisku zinātnisku simpoziju "Sadarbībā balstīta autorība performatīvajās mākslās", kas risināsies "ISPP" Galerijā Berga bazārā. Padziļinātu ieskatu tēmā sniegs profesori un pētnieki no Somijas, Dānijas, Lielbritānijas un Latvijas. Simpozijā reflektēs ne tikai akadēmiķi, bet arī mākslinieki-praktiķi, piemēram, Kira Orailija (Kira O'Reilly), Mārtins Obraiens (Martin O'Brien), Oraiens Maksteds (Orion Maxted), Linda Boļšakova, Baņuta Rubess.

Ceturtdien, 15. jūnijā, pulksten 19.00 festivāls "Starptelpa" piedzīvos atklāšanu Tallinas kvartāla mākslas telpā "Tu jau zini kur", piedaloties gan starptautiskiem, gan vietējiem māksliniekiem, kas performancēs izmantos mūziku, skaņu vai troksni, reflektējot par estētiku, mākslas robežām, eksistenciāliem jautājumiem kā slimība un nāve, kā arī par sociāli pieņemto normu ierobežojošo dabu.

No piektdienas līdz svētdienai Latvijas Mākslas akadēmijas telpās notiks vairāk nekā piecdesmit performances, kas aptvers un izspēlēs "Kolaboratīvās autorības" visplašākās iespējas, skatītāju iesaistot tā, lai veidotos dažādi sadarbības modeļi. Būs gan viens-pret-viens performances, kurās tikai viens skatītājs vienā performances sesijā varēs sastapties ar mākslinieku. Tāpat būs arī ilglaicīgas performances, kurās skatītāji piedzīvos nevis objektu, bet procesu radīšanu, kā arī skatuviskas un multimediālas performances, māksliniekiem demonstrējot dažādas konceptuālās un estētiskās stratēģijas.

Uz dejām citā dimensijā sintipopa noskaņās skatītājus un performantus aicinās arī muzikālais duets "Gents" (Dānija), kas uzstāsies Latvijas Mākslas Akadēmijas K2 korpusā piektdienas naktī uz sestdienu (17. jūnijs 01.00). Vietu skaits ir ierobežots. Uz koncertu var pieteikties, rakstot uz e-pastu: [email protected].

Programmas noslēgumā svētdien, 18. jūnijā, "Starptelpa" ir sagādājusi īpašu intrigu gan dalībniekiem, gan skatītājiem. Ar VV fonda atbalstu performances vērtēs starptautiska mākslas ekspertu žūrija, lai trīs jaunie mākslinieki saņemtu naudas balvu 2000 eiro apmērā, kā arī iespēju mēnesi dzīvot un strādāt "PAir" rezidencē Pāvilostā, kopīgi radot jaunu performanci. 

Festivāla "Starptelpa" apmeklējums visa tā laikā ir bez maksas.

Festivālu atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Gētes institūts Rīgā, Francijas institūts Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padome, Somijas Kultūras fonds, Somijas Mākslas atbalsta centrs, ISSP Galerija, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, VV Fonds, Latvijas Performances mākslas centrs, "MĀ telpa", Latvijas Mākslas akadēmija, mākslas telpa "Tu jau zini kur".

Pilna festivāla programma rodama "Starptelpas" mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti