Kultūras rondo

Izdzīvot un vēl paspēt augt: saruna ar neatkarīgo teātru pārstāvjiem

Kultūras rondo

Režisore Paula Pļavniece: Veidojot izrādes bērniem, var izdauzīties

Indijas māksla muzejā "Rīgas birža" tagad aplūkojama pastāvīgā ekspozīcijā

Klātesoša katrā dzīves brīdī. Indijas māksla muzejā «Rīgas birža» tagad aplūkojama pastāvīgā ekspozīcijā

Mākslas muzejā "Rīgas birža" atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija "Indijas māksla", ko papildina Latvijā mītošo indiešu video stāsti. Izstāde veidota ar mērķi iepazīstināt apmeklētājus ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma materiālās kultūras priekšmetiem no gandrīz visiem Indijas reģioniem, radot māju sajūtu vietējai indiešu kopienai un aicinot saskatīt kopsakarības starp abām kultūrām, Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" norāda izstādes kuratore Kristīne Milere.

"Viss ir šeit – nemaz nevajag braukt uz Indiju," sarunā par ekspozīciju saka viena no indiešu kopienas pārstāvēm Prita Ramahandrana (Preetha Ramachandran), kura pauž neviltotu pārsteigumu par mākslas priekšmetu daudzveidību "Rīgas biržas" muzeja krājumā. Ekspozīcijas kuratore Kristīne Milere apliecina, ka muzeja kolekcijā pārstāvēti gandrīz visi Indijas reģioni: "Visplašāk pārstāvēta Dienvidindija, Ziemeļindija un Rietumindija. Mazāk – austrumu un centrālā daļa, taču ekspozīcijā iespējams apskatīt atsevišķus mākslas piemērus no visām Indijas pavalstīm. Ar šādu ekspozīciju mēs varam sagādāt māju sajūtu šeit dzīvojošai indiešu kopienai, man ir prieks redzēt arī viņos sajūsmu par šiem priekšmetiem." Mākslas muzeja "Rīgas birža" Āzijas kolekcijā visvairāk ir Indijas, Japānas un Ķīnas priekšmetu. Svarīgs bijis izpētes darbs, kas veikts 2022. gadā un kam sekoja izstāde "Indija – tradīciju zeme".

Ekspozīcija "Indijas māksla" muzejā "Rīgas birža"
Ekspozīcija "Indijas māksla" muzejā "Rīgas birža"

"Izstādi veidojām kā saikni starp akadēmiskajām zināšanām un kopienu. Lai cilvēki, atnākot uz izstādi, redz ne tikai priekšmetus vitrīnā, bet ierauga tos kā daļu no kultūras, no indiešu ikdienas. Indijas kultūrā ir tāds termins "ikdienas māksla".

Māksla ir klātesoša katrā dzīves brīdī – vai nu tas ir apģērbs, kas darināts smalkā aušanas tehnikā, vai vienkāršs trauciņš, no kura padzerties ūdeni. Tā visa ir māksla,"

saka ekspozīcijas kuratore, vēloties parādīt, ka māksla un amatniecība ir klātesoša visos indiešu dzīves un kultūras aspektos – mājokļu iekārtojumā, reliģiskās ceremonijās un rituālos, apģērbā un aksesuāros.

Ekspozīcija "Indijas māksla" muzejā "Rīgas birža"
Ekspozīcija "Indijas māksla" muzejā "Rīgas birža"

Ekspozīcijā apskatāmi ne tikai dažādi priekšmeti no Indijas, bet arī video, kuros indiešu kopienas pārstāvji dalījušies savos stāstos. Izstādes kuratore videostāstu tapšanā iesaistījusi 16 indiešu kopienas pārstāvjus: "Es ļāvu viņiem brīvi izvēlēties, par ko viņi vēlas pastāstīt. Ir stāsts par apaviem, ko bērnībā mamma nopirka, kas ātri nonēsājušies, jo gribējās tos vilkt katru dienu. Ir stāsts par vasarām, kad vecmāmiņa gatavoja tradicionālo ēdienu, vai mātes mīlestību.

Šie stāsti ir izstāstīti caur citu kultūru, bet līdzīgi stāsti ir pazīstami arī mums, latviešiem. Tas ir veids, kā atrast kopsakarības – mums visiem ir atmiņas, kopīgas lietas.

Priecājos, ka varēsim atrast saiknes," pauž Milere.

Piemēram, Prita Ramahandrana savā stāstā izceļ indiešu tautastērpu: "Mana tēma bija sārī tautastērps, ko Indijā mēs valkājam ikdienā. Mana mamma sārī valkā katru dienu – mājās, darbā, ejot uz kāzām vai tirgu. Jauniešu vidū tas nav tik izplatīts, taču svētkos visi nēsā šo tērpu, tas ir ļoti svarīgi." Savukārt ar bērnības atmiņu par traukiem un ēdiena gatavošanu kopā ar vecmāmiņu videostāstā dalījies Rīgā dzīvojošais ārsts Abu Sohels: "Indijā ēdiens tiek gatavots vara, misiņa un alumīnija traukos. Tam ir nozīme, jo, gatavojot ēdienu dažādos traukos, garša atšķiras. Arī vārīšanas process ir svarīgs – lēni gatavojot virs uguns, ēdiens iegūst īpašu garšu."

Ekspozīcija "Indijas māksla" muzejā "Rīgas birža"
Ekspozīcija "Indijas māksla" muzejā "Rīgas birža"

Ekspozīcijā apskatāmi vairāki tekstiliju paraugi un sārī, kā arī dažādi trauki no Indijas, bet stikla vitrīnas ieskauj ornamentu rotājumi. Ekspozīcijas dizainu veidojusi māksliniece Dace Džeriņa, bet videostāsti tapuši kopā ar videomākslinieku Reini Ūbeli. "Izstādē mēs izmantojām ornamentus no krājuma priekšmetiem – tie ir fragmenti no tekstila, no grafikām. Lai visa ekspozīcija veidotu kopēju tēlu, arī video ir iekļauti šie ornamentālie motīvi, savukārt monitoru lokveida paneļi papildina gan pašas biržas ēkas arhitektūru, gan sasaucas ar Indijas arhitektūras elementiem," atklāj Džeriņa, kas, veidojot izstādi, vēlējusies izcelt Indijai raksturīgo krāsainību un vitalitāti. 

"Tieši krāsa, enerģija, kas kūsā, tas košums, kas vispār raksturīgs dienvidiem, ir tas, kas izstādē izceļas pretstatā mums, latviešiem, kam savukārt raksturīgi zemes toņi un klusināta noskaņa."

Videostāstos priekšmeti apskatāmi lielā pietuvinājumā, ļaujot saskatīt arī to, ko aiz stikla vitrīnas nevar ieraudzīt, taču kā galveno izstādes vērtību māksliniece izceļ kopienas stāstus: "Šie stāsti padara izstādi cilvēciskāku, tie raisa sirsnīgumu un atvērtību, kas ļoti bagātina."

Ekspozīcija "Indijas māksla" muzejā "Rīgas birža"
Ekspozīcija "Indijas māksla" muzejā "Rīgas birža"

Veidojot izstādi, mainījies arī muzeja speciālistu skatījums uz Indijas kultūru. "Mums ir Rietumu zināšanas, un ilgu laiku mēs uz Āzijas kultūru, arī uz Indijas kultūru, esam skatījušies ar eksotisku pieskaņu," saka izstādes kuratore, norādot arī, ka daudzi vārdi latviešu valodā iepriekš pārņemti no krievu valodas. "Mēs centāmies no tā virzīties prom – pievēršot uzmanību valodai, kādā mēs runājam, un lietojot vārdus, kas atveidoti no oriģinālvalodas. Tādēļ esam izveidojuši arī speciālu vārdnīcu, kas palīdzēs padziļināti apgūt katru izstādes priekšmetu," norāda Milere, kā piemēru minot vārda "sārī" latviskojumu, ko iepriekš ierasts rakstīt bez garumzīmēm. Kuratore aicina apmeklētājus paplašināt izstādes pieredzi un ieraudzīt to no dažādiem skatupunktiem, un savs skatupunkts paredzēts arī mazajiem izstādes apmeklētājiem, jo īpaši šai ekspozīcijai sagatavots ceļvedis bērniem "Ziloņu taka", kas viņiem palīdzēs iepazīt Indijas kultūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti