Labrīt

Kaspars Pudāns: Jautājumu par sieviešu iesaukšanu VAD joprojām vērtē

Labrīt

Pēc divu gadu nedienām dzērveņu audzētājiem izdevusies sezona

Pasaules mazākajā izstāžu zālē mākslu var skatīt arī caur virtuālu atslēgas caurumu

Pasaules mazākajā izstāžu zālē mākslas darbus var skatīt arī caur virtuālu atslēgas caurumu

Pasaules mazāko izstāžu zāli Aizputē tagad papildina virtuāla galerija. Līdzās jau tā neparastajai izstāžu zālei, kurā var ielūkoties tikai caur atslēgas caurumu, tapis digitāls atslēgas caurums, kurā, izmantojot papildinātās realitātes lietotni "ART+", šobrīd var iepazīties ar četriem mākslas darbiem.

Virtuālā galerija izveidota sadarbībā ar mākslinieku un pētnieku biedrību "ASTE. Art, Science, Technology, Education". Virtuālajā galerijā šobrīd apskatāmi četri digitālie mākslas darbi. Annas Priedolas un Santas Frances darbs "Ko Tu dari, lai saglabātu veselo saprātu?" aktualizē mentālās veselības jautājumus, piedāvājot cilvēku ieteikumus mentālās labbūtības veicināšanai un datu vizualizācijas no smadzenēm īpaši veselīgiem produktiem. Ivo Tauriņa "Akmens derības" ir radio mākslas darbs, kurā tiek meklēti saskares punktus starp latvisko kāzu tradīciju 20. gadsimta sākumā un šodien. Maijas Demiteres un Oleksandra Sirousa mākslas darbs "Plastmasas lietus" runā par mikroplastmasas izplatību dabā un tās postošo ietekmi uz cilvēkiem un vidi, aicinot pārdomāt attieksmi pret ikdienas ieradumiem, preču un materiālu izvēlēm. Ingas Šlangenas darbā "Draugi uz mūžu" tiek izcelta saikne starp cilvēkiem un viņu mājdzīvniekiem, akcentējot emocionālo un attiecību dimensiju, ko mājdzīvnieki sniedz dažādos dzīves posmos.

Pasaules mazākā izstāžu zāle jau ieguvusi skatītāju atpazīstamību un kļuvusi arī par tūrisma objektu Aizputē, jo, kāpēc gan, braucot cauri mazpilsētai, nepiestāt pie traktiera vēsturiskās ēkas, ko biedrība "Linmeijers" pakāpeniski restaurē. Ēka ikdienā pašlaik nav publiski pieejama sabiedrībai, bet tās iekšpusē var ielūkoties caur atslēgas caurumu, kur atrodas pasaulē mazākā izstāžu zāle – 10 cm liels stikla kubs.

Divu gadu laikā jau notikušas 13 miniatūras izstādes, stāsta biedrības "Linmeijers" pārstāvis un izstāžu zāles saimnieks Vilis Brūveris: "Lai aplūkotu izstādi un māksla darbu, izstāžu zāles apmeklētājam ir jāieskatās atslēgas caurumā – Linmeijera traktiera vēsturiskajās durvīs. Ir jāpārkāpj ierastajam veidam, kā mēs aplūkojam mākslas darbus, jāizaicina sevi, jāuzdrošinās ielūrēt atslēgas caurumā, lai apskatītu mākslu."

Pašlaik to ar saturu piepildījusi māksliniece Maija Demitere, kura uzmanību pievērš tieši ūdens ekosistēmas problēmām. Kinētiskais mākslas darbs "Pārmaiņu mikrokosmoss", kas ietilps mazajā stikla kubā, aicina domāt par ūdens piesārņojuma problēmām, stāsta autore: "Mazajā kubiņā ir ūdens, tajā dzīvo viena maza aļģe un ļoti daudz ūdens burbuļu. Aļģe rotē, dejo un griežas ap tiem ūdens burbuļiem."

Kinētiskais mākslas darbs "Pārmaiņu mikrokosmoss", Maija Demitere
Kinētiskais mākslas darbs "Pārmaiņu mikrokosmoss", Maija Demitere

Mākslas formas ir tik dažādas, un tās ir pateicīgas neierastiem veidiem, kā tās parādīt, stāsta Vilis Brūveris. Tagad par tādu kļuvis digitālais atslēgas caurums un virtuālā galerija, kas papildina pasaulē mazāko izstāžu zāli: "Patiesībā mēs varam jebkādos formātos mākslu piedāvāt cilvēkiem, ja tā var teikt. Šobrīd digtālā māksla ir ļoti aktuāls jautājums. Šo savu saukli – piedzīvot mākslu neparastā veidā, mēs esam paplašinājuši uz digitātalo dimensiju, digitālajā vidē. Tas līdz šim ir nebijis veids, piedāvājot caur telefonu ielūkoties virtuālajā atslēgas caurumā.

Var paskatīties, pārslēgt dažādus darbus, kā parādās viens darbs, tad otrs. Katram darbam ir sava doma un ideja."

"Telefons zina, kur ir durvis, kur ir horizonts, kur mēs atrodamies un uz ko skatāmies. Tie ir mūsu iepriekš taisītie darbi, bet mums tie bija jāpielāgo šai mazajai galerijai. Darbi ir četri. Annas Priedolas un Santas Frances darbs "Ko Tu dari, lai saglabātu veselo saprātu?" ir no Annas lielāka projekta, kur viņa strādāja ar demences tēmu. Nepārēsties, nerāties, neslinkot – šie ir aptaujāto cilvēku ieteikumi, kā saglabāt prāta asumu," skaidro Maija Demitere.

Māksliniece atklāj, ka papildinātās realitātes mazā galerija ir vēl viens veids, kā parādīt jauno mediju mākslinieku darbus, kas runā par dažādām aktuālām tēmām – par mentālās veselības problēmām, vides jautājumiem un citām.

Virtuālās galerijas radīšana bijis izaicinājums, atzīst māksliniece: "Mēs parasti izmantojam mūsu aplikāciju "ART +", un parasti tie ir lieli darbi pilsētvidē – mums ir darbi Liepājā, Kuldīgā, Valmierā. Aizputē ir šis koncepts par papildinātās realitātes darbiem, kas ir maziņi, kas jāskatās caur šo digitālo atslēgas caurumu –

uzaicinājums, ko mēs saņēmām no mazās galerijas, bija arī tehnisks izaicinājums, jo tas ir pietiekami interesants koncepts, ko gribējām attīstīt, lai tas izskatās skaisti un ir interesants skatītājam."

Lai būtu iespēja plašāk iepazīties ar darbu autoriem un viņu mākslas darbu aprakstiem, pie vēsturiskā traktiera durvīm Aizputē izvietotas arī informatīvas plāksnītes.

Pasaulē mazākā izstāžu zāle bez maksas ir pieejama jebkurā diennakts laikā, ieceri atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti