2017. gada ceturtajā ceturksnī Purvīša balvai izvirzīts Dainis Pundurs

Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2017. gada 1. oktobra līdz 31. decembrim, neatkarīgo ekspertu darba grupa nākamajai Purvīša balvai, kura tiks pasniegta 2019. gada aprīlī, ir nominējusi tikai vienu autoru - Daini Punduru.

Dainis Pundurs izvirzīts balvai par izstādi “Porcelāns un apzinātie sapņi” galerijā “Daugava” (06.12.2017.–27.01.2018.).

“Trauslais porcelāns meistarīgi pārveidots sakrālās ģeometrijas skulptūrās, kas ne tikai reāli rotē, bet arī statiskā veidā hipnotizē ar spraišļoto uzbūvi un maģisko ritmu. Moduļu sistēmas atkārtojums gaisīgajos puzuros atgādina par kosmisko sakārtotību, kur cilvēka radīta nejaušība (skatītāja leņķis) paver bezgalīgas vērošanas iespējas, katru reizi piedāvājot jaunu telpas pieredzi un brīvu vietu kontemplācijai,” ekspertu izvēli skaidro mākslas zinātniece Sniedze Kāle.

“Gandrīz absurdi, ārkārtīgi darbietilpīgi ģeometriski veidojumi, kuros materiāls izmantots it kā pretēji tā specifikai – taisnu, vienādu sastāvdaļu izgatavošanai. Savukārt porcelānam bieži piedēvētais “trauslums” atklājas ažūrajās, nestabilajās konstrukcijās,” papildina mākslas kritiķis Vilnis Vējš.

Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja deviņus vizuālās mākslas notikumus, to skaitā:

  • Sandras Krastiņas izstādi “#dienasvaronis” Eduarda Smiļģa Teātra muzejā (13.10.2017.–06.01.2018.);
  • Kaspara Podnieka darbu “Gliemezis” izstādē “Nosaukumam nav nozīmes” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē (07.10.–19.11.2017.);
  • mākslinieku grupas “F5” darbu “Ārstēšana ar mākslu” izstādē “Nosaukumam nav nozīmes” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē (07.10.–19.11.2017.);
  • Ērika Apaļā izstādi “Institucionālās spēles” galerijā “Alma” (17.11.2017.–26.01.2018.);
  • Līvas Rutmanes izstādi “Kūciņa Līvai” galerijā “LOW” (26.11.–03.12.2017.);
  • Rasas Jansones izstādi “Visa tā laime” izstāžu telpā “Room 9” (24.11.–10.12.2017.);
  • Kristiana Brektes izstādi “Mr. & Mrs. Doe” galerijā “Māksla XO” (12.10.–07.11.2017.);
  • Andreja Prigičeva izstādi “Dzeltenais sniegs prezidenta dārzā” galerijā “Istaba” (23.10.–02.12.2017.).

Laika posmā no 2016. gada 8. decembra līdz 2019. gada 10. janvārim Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupā darbojas: LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, ABLV Charitable Foundation mākslas programmu vadītājs, kurators Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle, mākslas zinātniece Inese Riņķe un mākslas zinātniece, kritiķe Santa Mičule.

Ekspertu darba grupa nominantus balvai izvirza reizi ceturksnī. Saskaņā ar grozījumiem Purvīša balvas nolikumā kopš 2017. gada 1. aprīļa eksperti vērtē izstādes tikai Latvijas ietvaros.

Kā zināms, Purvīša balva ir lielākā un prestižākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā. Tā dibināta 2008. gada janvārī ar mērķi regulāri un sistemātiski apzināt aktuālos notikumus un izvērtēt izcilāko sniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā, veicināt Latvijas mākslas procesa intensitāti un analīzi, sekmēt jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizēt Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām.

Balva tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”. Trešo Purvīša balvu 2013. gadā ieguva Andris Eglītis par personālizstādi “Zemes darbi”. Ceturtā Purvīša balva 2015. gadā tika piešķirta Miķelim Fišeram par personālizstādi “Netaisnība”. Purvīša balvu 2017 pasniedza mākslinieku kolektīvam – Krišam Salmanim, Annai Salmanei un Kristapam Pētersonam – par izstādi “Dziesma”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt