Kultūras ziņas

Kristapa Vanadziņa "Latviskā elegance" skaņuplatē

Kultūras ziņas

Zīmju valodā. Kultūras ziņas

Apvienības "Orbīta" jaunā skatuves dzīve

Kultūra no perifērijas Rīgas centrā. Mākslinieku apvienība «Orbīta» ar izstādi uzsāk jaunu skatuves dzīvi

7. novembra vakarā Rīgas Māksla telpā atklāta neparasta izstāde – dzejnieku un multimediju mākslinieku apvienības "Orbīta" "Skatuves darbi". Tajā darbība notiek uz mazpilsētu kultūras namu skatuvēm, veidojot jaunu, pat absurdu dramaturģiju, vienlaikus pievēršot uzmanību kultūras norišu nozīmei ārpus galvaspilsētas.

Dzejnieku un multimediju mākslinieku apvienība "Orbīta" mēdz pārsteigt, arī šoreiz – ar izstādi "Skatuves darbi". Rīgas Mākslas telpā izvietota daudzekrānu mediju instalācija.

Dzejnieks un multimediju mākslinieks Sergejs Timofejevs stāsta: "Šeit veidojas interesanta telpa, kuru mēs saucam – audio video kontiniums, kur notiek visu laiku darbības, sākas, beidzas, atkal sākas, un tās visas notiek uz dažādām skatuvēm."

"Mēs šo žanru nosaucām iekšēji par perfomanci pēc sludinājuma," skaidro dzejnieks, skaņu mākslinieks Artūrs Punte, "jo viss, kas notiek uz skatuvēm, ir atrasts vai nu lokālā presē vai "Facebook" grupās, kur ir dažādi sludinājumi, un uz sludinājuma dēļiem, kas ir katrā miestiņā, tādi vajadzīgi pakalpojumi kā malkas skaldīšana vai matu griešana."

Darbība notiek uz septiņām Valmieras apkārtnes mazpilsētu un ciemu kultūras namu skatuvēm, aktualizējot jautājumu par kultūru perifērijā.

Ar sludinājumu palīdzību atrasti dažādu profesiju pārstāvji, kuri veic savu darbu – skalda malku, griež matus, smalcina zarus vai apmāca suņus.

Fotogrāfs, dzejnieks un multimediju mākslinieks Vladimirs Svetlovs stāsta: "Mēs lūdzām viņiem darīt to, ko viņi dara parasti, viņu ikdienas darbs, jo mūsu varonis ir ikdienas darba cilvēks, un mēs paši gribējām iejusties šajā lomā, būt darba cilvēkiem. Mēs esam mākslas darba cilvēki, viņi ir darba cilvēki, kas dara savu lietu. Mēs uzkāpām uz vienas plāksnes, uz vienas skatuves šajā brīdī, kad darbojamies kopā."

"Par katru no tām skatuvēm jārunā atsevišķi, kaut kur tas iegūst dramatiskas aprises, kaut kur tas ir mazliet komiski, dažādi," piebilst Punte.

"Tur arī ir savs skaistums, kaut kāds rituāls, tas viss tika filmēts no pirmās reizes bez mēģinājumiem, vienkārši, kad tā darbība notiek uz skatuves, bez mēģinājumiem, parādās cita dimensija tam visam, un tu tiešām to uztver kā kaut kāda veida rituālu," atzīmē Timofejevs.

Artūrs Punte atzīst, ka absurda sajūta, protams, rodas, jo tiek savienotas divas telpas, kuras parasti nesavienojas, – mazais bizness un skatuve.

"Mums tieši gribējās atstāt maksimāli brīvu iespēju analizēt, meklēt savas jēgas. Šeit ir tas audiovideo kontiniums, tas notiek, cilvēki var staigāt un mēģināt meklēt vai nu skaistumuvai kaut ko absurdisku, bet mēs tieši gribējām distanci uzturēt," uzsver Timofejevs.

Izstādes apmeklētājs, arhitekts Vents Vīnbergs vērtē: "Mani ļoti nodarbina jautājums starp īsto dzīvi un iedomāto. Tas notiek uz skatuves, tas notiek mākslas telpās, ir ļoti interesanti arī salīdzināt attiecibā uz laikmetīgo mākslu, kur ir priekšstats, ka viss notiek centrā Rīgā, bet daudz notiek uz mazajām lauku skatuvēm. 

"Orbīta" izgājusi no priekšstata par augsto mākslu, par normālo, par pareizo, un tas ir tas, kas mani interesē šajā izstādē."

Aktieris un režisors Gerds Lapoška pēc izstādes apskates teic: "Man ārkārtīgi ir aizkustinājusi šī izstāde, man tāds labsirdīgs smaids par visu notiekošo. Es pats esmu lauku mazpilsētu skatuvju entuziasts, es spēlējis uz tādām. Te ieraugu, cik mēs esam skaisti, šis viss mūs kaut kā savieno."

Grupas "Orbīta" dalībnieki cer šo izstādi aizvest uz tās tapšanas vietu – Valmieras novadu – un nākamgad to pārvērst izrādē Valmieras vasaras teātra festivālā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti