«Nospiediet taustiņu viens, taustiņu divi…». Cēsu Mākslas festivāla programmā – kontrolējama māksla

Cēsu Mākslas festivāls 15. jūlijā tradicionāli iesāksies Cēsu Laikmetīgās mākslas centrā ar izstādi "Tagadnes artefakti". Pirms vairākiem gadiem festivāls tukšo metāla vāciņu rūpnīcas cehu Neredzīgo kvartālā pārvērta jaunā laikmetīgās mākslas izstāžu vietā. Izstādes centrā būs mākslinieku dialogs ar šo telpu, kurā lielformāta darbus radīs mākslinieki Oļa Vasiļjeva un Kristaps Ancāns, stāsta izstādes kuratore Žanete Skarule.

Cēsu Mākslas festivāls
00:00 / 04:29
Lejuplādēt

"Oļa Vasiļjeva ir ar tādu vēsturnieka piegājienu izpētījusi šīs ēkas vēsturi un radīs pati savu muzeju, kurā būs skatāmi gan eksponāti no vājredzīgo biedrības laikiem, gan arī viņas jaunradīti darbi – viņa būvē arī skatuvi un kiosku, un tie vērieni ir iespaidīgi. Savukārt Kristaps Ancāns ir pārņemts ar griestiem. Viņš apskata griestu dekorus dažādos laikos, kas mainās, gluži kā mūsu uzstādījumi. Dažu brīdi tie ir barokāli cēli, bet dažu brīdi atkal sanagloti krustu šķērsu," bilst kuratore.

Izstādē par mūsdienu artefaktiem pašmāju māksliniekiem pievienosies arī lietuviešu mākslinieki Augusts Serapins un Lina Lapelīte. Festivāla vizuālās mākslas programmas kuratore Daiga Rudzāte atklāj, ka Cēsu Izstāžu namā būs skatāma izstāde "Pārāk tuvu, pārāk tālu", kas iezīmēs latviešu mākslinieka – gleznotāja un dramaturga Raimonda Staprāna gaidāmo 100 gadu jubileju, kas tiks svinēta 2026. gadā.

"Šī būs iespēja apskatīt visdažādākos darbus, kas ir Latvijas mākslas kolekcionāru īpašumā, un šī izstāde zināmā mērā atsauksies uz Staprānu un teātra sasaisti tieši caur izstādes scenogrāfiju, kuras autore ir māksliniece Līga Spunde. Tā būtu tā intriga, kas varētu vilināt skatītāju ieraudzīt Staprānu ne klasiskā veidā eksponētu," norāda Daiga Rudzāte.

Koncertzāles "Cēsis" galerijā vēl būs apskatāma arhitekta Martina Vizbuļa veidotā izstāde, kas veltīta tehnoloģijām un mākslīgajam intelektam. Izstādē "Divu toņu daudzfrekvenču komunikācija" būs skatāmi darbi, ar kuriem apmeklētājam būs iespējams komunicēt, izmantojot savas viedierīces.

Martins Vizbulis skaidro: "Tā ir tāda funkcija, kuru mēs visi ikdienā lietojam, kad zvanām lielajiem pakalpojumu sniedzējiem un mums atbild automātiskais atbildētājs, kas mūs instruē, kas mums ir jādara – nospiediet taustiņu viens, un notiks tas…. vai nospiediet taustiņu divi, un notiks tas. Ienākot izstāžu zālē, nekas nebūs redzams.

Tos darbus varēs ieraudzīt tikai tad, kad tiem piezvanīs. Tur būs tādas trīs sekcijas, trīs telefona numuri, uz kuriem zvanot atbildēs automātiskais atbildētājs, un jūs varēsiet iegūt kontroli pār šiem darbiem un ieraudzīt tos."

Cēsu Mākslas festivāla muzikālajā programmā festivāls piedāvās iepazīt jauno un talantīgo amerikāņu izcelsmes pianistu Robertu Flaicu, kura solokoncertā "Klusās rezonanses" skanēs latviešu, ukraiņu un amerikāņu komponistu mūzika. Brīvdabas koncerts Cēsu Pils parka estrādē notiks 13. augustā, tajā skanēs komponista Kārļa Lāča mūzika no dažādām teātra izrādēm un mūzikliem. Cēsu Mākslas festivāls arī šogad piedāvās Riharda Vāgnera operu, šoreiz tetraloģijas "Nībelunga gredzens" trešo operu "Zīgfrīds" ar pasaules klases solistiem. Pie Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra diriģenta pults būs somu maestro Tarmo Peltokoski. Savukārt festivāla atklāšanas dienā uzstāsies Latvijas Radio koris kopā ar sitaminstrumentālistu Miku Čavardu.

16. Cēsu Mākslas festivāls noritēs no 15. jūlija līdz 20. augustam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti