Vētrainie 90. gadi un mūsdienu augstprātīgums. Tallinā atklāj vērienīgu personālizstādi

Tallinas muzejā "Fotografiska" atklāta igauņu fotogrāfa Tomasa Volkmana (Toomas Volkmann) līdz šim lielākā personālizstāde "Tālā pagātne", kurā apkopoti 200 fotogrāfa darbi no pēdējām trīs desmitgadēm. Izstāde atspoguļo mākslinieka ieguldījumu Igaunijas kultūrtelpā – no modes fotogrāfijas līdz ballīšu un citu nozīmīgu notikumu iemūžināšanai, informēja muzeja pārstāvji.

Tiek uzsvērts, ka Tomasam Volkmanam īpaši izdevies iemūžināt 20. gadsimta 90. gadu garu. Mākslinieks Igaunijā ienesa jaunu fotogrāfijas valodu un tam laikam neierastu estētiku.

Viņa stila izjūtu un simbolismā bagāto fotogrāfisko valodu augstu novērtē fotogrāfijas cienītāji, bet spēju pāriet no 90. gadu trausluma uz šī gadsimta otrās desmitgades augstprātīgo spīdumu uzslavē arī mākslas vēsturniece Eha Komisarova (Eha Komissarov): "Varētu teikt, ka Tomass Volkmans ir viens no Igaunijas performanču mākslas vēstures pamatlicējiem. Viņa portretu sērijai ir raksturīga dzimuma tēma. To nevar pārliecinoši izteikt bez personiskas saiknes. 90. gadi bija viens no personīgākajiem periodiem Igaunijas mūsdienu mākslas vēsture." 

Volkmans kā mākslinieks vienlaikus ir gan teatrāls, gan smalks, gan pesimistisks un dzīvi mīlošs, uzsvērti dramatisks, teikts izstādes pieteikumā. Ņemot vērā viņa lielo ieguldījumu Igaunijas kultūrā, atklātā izstāde bija īpašs notikums, stāsta "Fotografiska Tallinn" līdzdibinātāja un izpilddirektore Margita Asmē (Margit Aasmἂe). Turklāt ar fotogrāfijām asociēties var ne tikai Igaunijas iedzīvotāji, bet jebkurš, kurš uzaudzis 90. gados Baltijas reģionā.

"Mēs vēlējāmies sarīkot Tomasa Volkmana darbu izstādi jau no mūsu muzeja atvēršanas dienas. Šis mums ir īpašs notikums – igauņu fotogrāfs nostājas vienā līmenī ar pasaules fotogrāfijas zvaigznēm. Ar lielu interesi gaidām publikas reakciju, jo pirmo reizi rīkojam tik vērienīgu izstādi – mūsu ēkas trīs stāvos, vēloties parādīt viņa talanta daudzpusību.

Šajā izstādē prieku piedzīvos tie, kas uzauguši vētrainajos 90. gados, un ne tikai. Tomasa Volkmana foto darbu estētika ir mūžīga un atbalsojas ikviena minimālisma un fotogrāfijas skaistuma cienītāja dvēselē," stāsta Margita Asmē.

Tomasa Volkmana radošo ceļu ietekmējusi daudzveidīga līdzdalība kultūras apritē. No medicīnas studijām Tartu Universitātē, aktiera diploma iegūšanas Lembita Pētersona vadībā, turnejām un dziedāšanas kamerkorī "Hortus Musicus" līdz fotogrāfijas studijām Londonā. Izstādes kurators un Volkmana tuvs draugs, Tanels Vēns (Tanel Veenre), akcentē mākslinieka spēju izcelt mūžīgās vērtības un mirkļa tendences vienlaikus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti