Padomāšana kā vērtība. Rotko centrā atklāj vasaras izstāžu sezonu

Piektdien, 2. jūnijā, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tiek atklāta vasaras sezona ar slavenās Latvijas mākslinieku grupas "Maigās svārstības" izstādi un starptautiskiem mākslas projektiem no Lielbritānijas, Polijas un Ukrainas.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centra pārstāve Inita Paegle par vasaras izstāžu sezonu
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Būs skatāmi arī Daugavpilī dzimušā krievu avangardista Solomona Geršova darbi, kas tapuši, viņam esot gulaga soda nometnē. Vasaras izstāžu sezona apmeklētajiem būs pieejama līdz pat 27. augustam.

"Šī izstāžu sezona ietver piecas jaunas izstādes. Visai izstāžu sezonai virmo cauri pievienotā vērtība kā padomāšana. Padomāšana par tām vērtībām, kas cilvēkiem ir aktuālas, par cilvēciskām vērtībām, par mīlestību, par to, lai mēs novērtējam to laiku, to situāciju, kurā mēs šobrīd dzīvojam – demokrātijā, brīvā Latvijā. Jo daudzas no šīm izstādēm tieši runā par represijām, par karu, arī Ukrainā – viss tas, kas ir bijis aktuāls pagājušajā gadsimtā un arī mūsdienās," par sezonu stāsta Daugavpils Marka Rotko mākslas centra pārstāve Inita Paegle.

Izstādēs būs apskatāmi poļu modernisma klasiķa Stefana Gerovska (1925–2022) darbi. Viņa veikumu mākslas vēsturnieks Deivids Anfams savulaik salīdzinājis ar Marka Rotko un Džona Hoilenda daiļradi, kopš divdesmitā gadsimta piecdesmitajiem gadiem darbojies abstraktās glezniecības jomā, pētot gaismas duālo dabu. Mākslinieka daiļrades nozīmību apliecina arī pārstāvniecība pasaules nozīmīgākajās galerijās. Izstāde "Stefans Gerovskis: no šejienes līdz mūžībai" modina skatītājā garīgas un emocionālas atmiņas ar košiem lielformāta audekliem.

Poļu modernisma klasiķa Stefana Gerovska darbs
Poļu modernisma klasiķa Stefana Gerovska darbs

Būs skatāma arī britu mākslinieces Džeinas Bastinas radošā prakse, kas aptver glezniecību, keramiku, instalāciju, tekstu, kino un performanci. Viņas darbi ir plaši eksponēti gan dzimtenē, gan ārvalstīs. Aizvadītas personālizstādes Londonā, Berlīnē, Ņujorkā, Parīzē, Sidnejā, Oklendā un nu arī Latvijā.

Rotko centrā skatītājiem piedāvās apskatīt Daugavpilī tapušu darbu kopu "Vārdu krāsa", kas ir mākslinieces mēģinājums veidot sarunu ar neredzamām Rotko gleznām viņa dzimtajā pilsētā un tajās apslēptajiem attēliem, kā arī dalīties atziņās par vietas, krāsas, skaņas un attēla ietekmi uz savu jaunrades praksi.

Izstādēs skatāmi būs Daugavpilī dzimušā krievu avangardista Solomona Geršova (1906–1989) darbi. Geršovs bija mākslinieks ar patiesi traģisku likteni – divreiz izsūtīts un uz savas ādas izjutis visu padomju represīvās sistēmas nežēlību. Arī Vorkutas nometnē par spīti spēku izsīkumam, slimībām un pastāvīgi klātesošajai nāvei viņš slepus turpināja radošo darbu. Lai izvairītos no nodevīgās krāsas smaržas, vairumā gadījumu darbi tapa ar grafīta zīmuli. Tieši šī perioda darbi no Vācijā dzīvojošās mākslas kolekcionāres Taņas Rubinšteinas-Horovicas kolekcijas ir skatāmi Rotko centra vasaras sezonas izstādē "Māksla gulagā", stāsta izstāžu veidotāji.

"Mūsdienu cilvēkam deportāciju necilvēciskā daba šķiet raksturīga pagājušā gadsimta masveida karu un agresīvu ideoloģiju absurdam. Tomēr notikumi Ukrainā apliecina pretējo.

Starpnozaru izstāde "Kā es nonācu bumbu patvertnē" vizualizē septiņu Ukrainas mākslinieku pieredzes, kas gūtas, tiem nonākot aci pret aci ar karu. Izstādē skatāmās mākslinieku refleksijas ir rosinājušas viņu privātās kara laika pieredzes, kas gūtas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, ilgas pēc mierpilnas dzīves, katra personīgais ceļš uz izdzīvošanu un cerības uz labāku nākotni," vēsta Marka Rotko mākslas centrā.

Izstādē piedalās Kinder Album, Mihailo Barabašs, Jaroslavs Kostenko, Serhijs Petļuks, Olena Subača, mākslas grupa "Sviter" un Maksims Finogejevs. To atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā un Reikjavīkas Ziemeļvalstu māja.

Tiek atzīmēts, ka dzīvi totalitāras varas saltajos apskāvienos joprojām spilgti atceras mākslinieces Sandras Krastiņas paaudze. "Indivīda trauksme vienlaikus ar apņēmīgu rīcībspēku bija nozīmīga tēma Atmodas perioda mākslā. Tas bija laiks, kad seši mākslas akadēmijas studenti pieteica sevi kā radošu apvienību (1980) un turpmākos desmit gadus veidoja kopējas izstādes, līdz leģendārā izstāde-akcija "Maigās svārstības" (1990) dāvāja grupai zīmolu un nosaukumu. Laika nervs nenoliedzami ietekmē arī tās dalībnieku šodienas mākslu. Tomēr gan toreiz, gan tagad viņi patur prātā arī savu – mākslinieka – atbildību, lai citu pārdzīvojumus neizmantotu attēlojoši pašmērķīgi, bet radītu tādas zīmes un tēlus, zem kuriem droši liekams paša autora izdzīvotās pieredzes un pārliecības paraksts," vēsta izstāžu veidotāji, atklājot, ka šovasar mākslinieku grupa teju pilnā sastāvā pulcēsies Rotko centrā, lai izstādē "Svārstības" vēlreiz reflektētu par laika garu, aktuāliem sociālpolitiskiem satricinājumiem un to nospiedumiem mākslinieciskajā jaunradē. Izstādē piedalās Ieva Iltnere, Sandra Krastiņa, Jānis Mitrēvics, Ģirts Muižnieks un Edgars Vērpe.

Vasaras izstāžu sezona turpināsies līdz 2023. gada 27. augustam.

Sezonas atklāšanas pasākuma laikā no plkst. 16.00 jaunās izstādes varēs skatīt bez maksas.

Vasaras sezonā joprojām skatāma britu mākslinieka Džona Hoilenda izstāde "Uztveres durvis: Džona Hoilenda glezniecība". Jūnija beigās vasaras sezonu papildinās starptautiskā keramikas simpozija "Ceramic Laboratory" laikmetīgās keramikas izstāde. Savukārt pastāvīgajā ekspozīcijā kopš 27. aprīļa pieejami Marka Rotko oriģināldarbi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti