Kultūras ziņas

JRT vēsturiskā ēka bez jumta

Kultūras ziņas

«Latvijas pasta» 2020.gada pirmās pastmarkas

Šogad top grāmatu cikls «Es esmu…»

Šogad top grāmatu cikls par latviešu literatūras klasiķiem «Es esmu…»

Iedvesmojoties no lasītāju un kritiķu atzinīgi novērtētās grāmatu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, kurā iznāca 13 autoru romāni, izdevniecība “Dienas Grāmata” 2018. gada beigās izsludināja jaunu ciklu – prozas un literatūrzinātnes mijiedarbes projektu “Es esmu…”. Projekta būtība vienkārša – 13 rakstnieki un 13 literatūrzinātnieki paralēli raksta katrs savu autonomu darbu par vienu no 13 latviešu literatūras klasiķiem.

Rezultātā līdz 2023. gadam pie lasītājiem jānonāk 13 romāniem un 13 monogrāfijām, un šogad nāks klajā pirmie no tiem.

Ideja ar mūsdienīgu skatu rakstīt par latviešu literatūras klasiķiem pieder rakstniecei Gundegai Repšei, un tas, kurš autors par kuru personību rakstīs, tika noskaidrots jau iepriekšējā gadu mijā.

Iecerētā cikla “Es esmu..” varoņu vidū ir tādi vārdi kā Kārlis Skalbe, Andrejs Upīts, Eduards Veidenbaums, Aspazija un vairāki citi.

Repše pati ķērusies klāt romānam par Annu Brigaderi, jo viņas mamma un krustmāte bijušas gluži vai audžumeitas pie Brigaderes un arī pašai ''Sprīdīši'' bijusi bērnības zeme, savukārt zinātniskā izpēte nodota literatūrzinātnieces Ievas Kalniņas ziņā.

“Unikālais šoreiz ir tas, ka tiek iesaistīti arī literatūras zinātnieki, un tas ir arī pašlaik lielākais latviešu literatūrzinātnes projekts. Nevienā projektā nav paredzēts uzrakstīt 13 grāmatas,” skaidro Ieva Kalniņa.

“Un Brigaderes fonds ir ārkārtīgi liels, un daudzas lietas ir pilnīgi neskatītas. Mēs viņu pazīstam kā ļoti labu pasaku lugu autori, bet tas, ka viņa ir mēģinājusi rakstīt arī romānus, tādus tipiskus izklaides romānus par augstākās sabiedrības dzīvi ārzemju kūrortos, nu tas, manuprāt, literatūras zinātnē vispār zināms nebija.”

Tā kā romāns jāraksta pirmajā personā, Māris Bērziņš izaicinājumu rakstīt par tik pretrunīgi vērtēto Vili Lāci sākumā uzņēmis bez sajūsmas.

“Pēc tam padomājot, es piekritu, jo ir jau gan interesanti, nevar noliegt!” atzīst autors un piebilst: “Traucē divas lietas, tā viena ir tā, ka ir ļoti maz tādu personisku materiālu, un otra lieta ir sabiedrības viedoklis! Jo viņš ir parakstījis pavēli par izsūtīšanu, un tādiem cilvēkiem labas īpašības nevar būt. Un tad ir tā otra puse, kas piever acis uz viņa politisko darbību, un atkal - viņš tak lielisks rakstnieks! Kā mēs viņu lasījām! Viņš ir rakstījis to, ko redzējis, ko pats pieredzējis – par to arī reflektējis savos darbos.”

Māris Bērziņš romānu gatavu sola nākamā gada pavasarī, bet cikla pirmā grāmata – Andra Zeibota romāns par dzejnieku Jāni Ziemeļnieku – iznāks šoruden.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt