Sērijā par vēstures mītiem klajā nākusi grāmata «Labie zviedru laiki. Vai tiešām?»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Klajā nākusi trešā grāmata sērijā “Latvijas vēstures mīti un versijas” – vēsturnieka Gvido Straubes un žurnālista Māra Zandera kopradītais izdevums “Labie zviedru laiki. Vai tiešām?”, informēja izdevniecības “Aminori” pārstāvji.

Grāmatu sērija “Latvijas vēstures mīti un versijas” ir profesionālu vēsturnieku stāstījumi un polemiskas sarunas ar žurnālistu Māri Zanderu par Latvijas vēsturē strīdīgām un maz cilātām tēmām. Sērijas grāmatā “Labie zviedru laiki. Vai tiešām?” autori apspriež situāciju 17. gadsimtā Vidzemē, kad tā bija pakļauta Zviedrijai. Kā atzīmēja izdevēji, šis periods vēsturiskajā atmiņā nereti tiek maldīgi vērtēts kā īpaši labs vietējiem iedzīvotājiem.

Vēsturnieks, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesors Gvido Straube norādīja: “Latvijas jauno laiku vēsture ir viens no tiem posmiem kopējā Latvijas vēstures stāstā, kas joprojām ir ļoti maz izpētīts un tāpēc pārpilns ar nekorektiem un nepilnīgiem faktiem, vāji vai līdz galam neargumentētiem vērtējumiem, stereotipiem, mītiem un pat aplamībām.

Šī darba uzdevums būs mēģināt iesēt šaubu sēklu lasītājā par Vidzemes toreizējo saimnieku un okupētāju labo dabu

un vienlaikus parādīt, ka diemžēl ikviena okupētāja vara pāri visam tomēr stāda savas savtīgās intereses un nekādā gadījumā neiekaro kādu teritoriju, lai tās iedzīvotājiem radītu jaukus dzīves apstākļus.”

Grāmatā autori piedāvā atbildes uz jautājumiem: kādi bija Zviedrijas patiesie mērķi Vidzemē, vai tiešām zviedri gribēja te atcelt dzimtbūšanu un rūpējās par zemnieku izglītību, vai vietējie muižnieki tiešām bija zemnieku izsūcēji un varmākas, vai mācītāji bija muižnieku pakalpiņi, vai Vidzemē bija jūtamas pasaules garīgās vēsmas, vai “zviedri” vispār bija zviedri, kā zviedru laiki pierāda, ka “700 verdzības gadi” ir mīts?

Grāmatas redaktore ir Inita Saulīte-Zandere, māksliniece – Anna Aizsilniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti