Rīgā viesosies šveiciešu rakstnieks Rolāns Buti

Šveiciešu rakstnieks, vairāku literāro balvu, to skaitā Šveices literatūras gada balvas laureāts Rolāns Buti viesosies Rīgā. Rolāna Buti romāna “Apvāršņa vidū” atvēršanas svētki un tikšanās ar rakstnieku, kurā  piedalīsies arī tulkotāja Inese Pētersone, notiks 17. martā plkst. 17.30 Francijas institūtā Latvijā, Rīgā, Elizabetes ielā 59.

Rolāns Buti dzimis 1964. gadā Lozannā, kur pievēršas vēstures studijām, pabeidzot tās 1996. gadā ar izcilu darbu – disertāciju par ultralabējiem Šveicē no 1919. līdz 1945. gadam. Viņa pirmais noveļu krājums “Les Ames lestées” iznāk 1990. gadā, bet pirmais romāns “Un Nuage sur l’oeil”, 2004. gadā, un jau pēc gada, 2005. gadā, tas saņem balvu “Prix Bibliomedia Suisse”, kā arī tiek iekļauts krājumā “La Sélection Lettres frontière 2008”.

2007. gadā iznāk “Luce et Célie”, kam seko lielais panākums – “Apvāršņa vidū”, romāns, kas iznācis 2013. gada aprīlī apgādā “Zoé” un ir saņēmis Šveices literatūras balvu 2014 (Le Prix suisse de littérature) un RTS Lasītāju balvu 2014 (Prix du public RTS).

Rolāna Buti romāns "Apvāršņa vidū" ir skaudrs ieskats cilvēka patībā, caur pusaudža Gusta pārdzīvojumiem atklājot teju ikvienam cilvēkam piemītošo slepeno nedrošību, minējumus un briesmu apjausmu, bet vienlaikus sniedzot cerību un nākamības apsolījumu. Buti romāns tiek salīdzināts ar slavenā amerikāņu rakstnieka Džona Steinbeka darbiem, no latviešu autoriem viņu varētu pielīdzināt vēlīnajam Jānim Jaunsudrabiņam – taču bez tieksmes kaut mazliet vērtēt savu varoņu rīcību.

1976. gada vasara tobrīd trīspadsmit gadus vecajam Gustam paliks atmiņā vienmēr, jo tā ir vasara, kad zēns uzzina: reizēm ir apstākļi, kurus cilvēkam ietekmēt nav iespējams. Tā ir atziņa, ar kuru grūti samierināties arī pieaugušajam, bet Gusta attiecības ar daudzajām šīsvasaras stihijām veidojas nenovēršami un vienlaikus sadzīviski. Pirmā un redzamākā, protams, ir daba – vasara ir karsta un sausa, apkaime izžūst, zeme plaisā, nomaļajā fermā, kur dzīvo Gusta ģimene, apstākļi kļūst arvien grūtāki. Otrā stihija ir cilvēcisko vēlmju kopums, ar kuru Gustam šajā vasarā nākas saskarties. Pusaudzes Mado neatvairāmais ķermeniskums, vectēva iesīkstējušie paradumi, slimā brālēna Rūdija dīvainības, bet vairāk par visu, protams, mātes pēkšņā izlaušanās no ikdienas, nevērīgi aiz muguras atstājot izkaltušo zemi, aizlauzto vīru un dēlu un ciematnieku minējumus un paļas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Literatūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti