Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā iecerēti 60 pasākumi

Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejas festivāla "Pastāvēs, kas pārvērtīsies!" programmā šobrīd iecerētas ap 60 dzejnieku jubilejai veltītas kultūras norises Latvijā.

"Latvijā nākamais gads pasludināts par Raiņa un Aspazijas gadu, UNESCO iekļāvis dzejnieku dzimšanas dienas starptautiskajā svinamo dienu sarakstā, un tas vedina pārdomāt, ko mums nozīmē Rainis un Aspazija, kāpēc viņu pirms simt gadiem rakstītā dzeja joprojām ir aktuāla 21.gadsimtā. Iespējams, tā ir abu dzejnieku personību daudzpusība, viņu dzejas kaismīgā enerģētika, ideju plašums, kas sniedzas tālu pāri ikdienišķībai. Ceru, ka lielu ideju īstenošanos mums dāvās arī Raiņa un Aspazijas gads gan ar visaptverošu pasākumu programmu, gan dzejnieku piemiņas vietu sakopšanu. Tāpēc šodien man ir īpašs prieks par šo atjaunoto ēku, Aspazijas namu, kura sienas glabā atmiņas par izcilām personībām un spilgtu laikmetu," Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gada ieskaņas pasākumā 18.septembrī teica kultūras ministre Dace Melbārde.

"Raiņa un Aspazijas jubilejas gada festivāla programma iecerēta un veidota tā, lai aptvertu visu Latviju un piemērota dažādām mērķauditorijām. Plānoti tradicionāli literatūras pasākumi, koncertu programmas un uzvedumi, teātra izrādes, muzeju pasākumu cikli, izstādes un konferences gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā, kā arī kultūrtūrisma aktivitātes," norādīja Sigita Kušnere, festivāla "Pastāvēs, kas pārvērtīsies!" kuratore.

Līdztekus ierastiem un tradicionāliem kultūras notikumiem iecerētas arī paliekošas un mūsdienīgas norises plašākai, sevišķi jauniešu auditorijai. Piemēram, restaurētajā Aspazijas mājā tiks īstenots digitalizācijas projekts, kas apmeklētājiem ļaus spilgti sajust dzejnieces laika liecības. Digitālās tehnoloģijas ekspozīcijas veidošanā dos plašākas iespējas, lietojot muzeju krājuma priekšmetu oriģinālus, izmantot to digitālās kopijas vai pat aizvietot priekšmetu deponējumus no citiem muzejiem ar digitālajiem attēliem, vienlaikus padarot ekspozīciju mūsdienīgu un saistošāku arī bērniem un skolēniem.

Kā viens no nozīmīgākajiem jubilejas gada kultūras pasākumiem Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē, plānots režisores Rēzijas Kalniņas veidots uzvedums ar Raiņa un Aspazijas dzeju. Jūrmalas teātra piedāvājumā iecerētas divas Aspazijai veltītas izrādes un Latvijas jauniešu teātru festivāls - konkurss. Savukārt Jūrmalas pilsētas muzejā apmeklētājiem būs pieejama Raiņa istaba.

Valsts mērogā iecerētas kultūrtūrisma aktivitātes, izveidojot tūrisma maršrutus Latvijā, iekļaujot tajā dzejnieku liecību vietas. Jūrmala plāno piedāvāt arī skolēnu ekskursiju programmu "Jūrmala - Raiņa un Aspazijas pilsēta" un izveidot velomaršrutu, tajā iekļaujot tās vietas pilsētā, kas saistāmas ar Raini un Aspaziju.

Gatavojoties Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai, šoruden Jūrmalā labiekārtoti un atjaunoti divi nozīmīgi objekti dzejnieku kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Nupat noslēgusies Aspazijas mājas restaurācija, un šonedēļ ēka ir nodota ekspluatācijā. Aspazijas māja būs vienīgais apmeklētājiem pieejamais renovētais muzejs Latvijā ar interaktīvu, saturiski laikmeta liecībās balstītu ekspozīciju par izcilo latviešu dzejnieci Aspaziju. Apmeklētājiem muzejs durvis vērs šī gada oktobrī.

Septembrī Jūrmalā Amatas ielas galā, kur atrodas pēdējā no trim leģendārajām Raiņa priedēm, uzstādīts tēlnieka Kristapa Gulbja Rainim veltītais skulpturālais objekts "Raiņa priedes" - jau tradicionālie Dzejas dienu pasākumi turpmāk varēs notikt labiekārtotā vidē. Nākamgad pilsētvidē plānota Aspazijas ielas, kas bijis dzejnieces ceļš uz jūru, labiekārtošana un jaunas gājēju pārejas izveide pie Aspazijas mājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt