Labrīt

Radio vārdene: Priecīgu devēju Dievs mīļo

Labrīt

Radio vārdene: Sirds vībotnēs

Radio vārdene: Sausais pērkons

Radio vārdene: Sausais pērkons, dusmas, meli; Salti meli

Lai valoda būtu pilnvērtīga, jālieto gan jauni vārdi, gan jāatceras arī vecie. Profesore Janīna Kursīte stāsta, ka mūsdienās izmantojam tikai piekto daļu, cits tikai desmito daļu no iepriekš lietotiem vārdiem. Profesore visdažādākajos avotos (vecās vārdnīcās, literatūrā, ekspedīcijās) atrod un ceļ augšā aizmirstus latviešu valodas vārdus un izteicienus. Ir jau izdota ne viena vien „Neakadēmiskā latviešu valodas vārdnīca jeb vārdene”, kā to sauc pati profesore. Radio vārdenē darba dienu rītos ceļam gaismā sakāmvārdus un parunas un Janīnas Kursītes skaidrojumu.

Sausais pērkons – pērkons bez lietus.

„Šoreiz, kā redzams, uznācis sausais pērkons: tikai ierūcas un zibenē, bet līt nelīst.” (J.Janševskis. Dzimtene. I – IV sēj., R., 1986 – 1987, III, 308)

„ -Vai esi dzirdējuse, ko veci ļaudis saka par sauso pērkonu jeb tādu bārgu laiku, kad rūc un zibenē, bet lietus nelīst ? /../

- Neatceros dzirdējuse.

- Viņi saka, tad nerūcot vis pats Pērkonatēvs, bet viņa vedekla.’ (J.Janševskis. Dzimtene. I – IV sēj., R., 1986 – 1987, III, 308)

Sausas dusmas – lielas, ārkārtīgas dusmas, tādas, ka vārds gaisā uzšvirkst kā uguns liesma un tam sekojošā darbība ir neaprēķināma.

„Bet nu kungs sausās dusmās licis raganu ar viņas meitu gabalu gabaliem sakapāt.” (Lerhis-Puškaitis, 1896, VI daļa, 2.puse, 814)

„Te vienu reizi dēls ar brūti saķildojušies un brūte sausās dusmās aizbēgusi ar visu gredzenu.” (Lerhis-Puškaitis, 1896, VI daļa, 2.puse, 860 – 861)

Sausi meli – klaja nepatiesība.

„Sausi mali nūzeimoj: teira napatīseiba.” ( L.Latkovskis. Filologijas materiali // Acta Latgalica, I sēj., /b.v./, 1965, 282)

Salti meli – klaja, apzināta nepatiesība.

„Esmu viņu jau vairākkārt pieķērusi saltos melos.” (Edītes Hauzenbergas-Šturmas vēstules Jānim Rudzītim. 1946 – 1970. /b.v./, „Ramave”, 1991, 248)

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Literatūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti