Pirmo reizi latviski izdota Daniila Harmsa dzejas izlase pieaugušajiem

Klajā nācis otrais izdevums apgāda “Neputns” jaunajā dzejas sērijā, kura iepazīstina ar dažādu valstu modernistu un laikmetīgās dzejas autoru darbiem, – Daniila Harmsa dzejas izlase, kuru sastādījis un atdzejojis Einārs Pelšs, informēja izdevniecībā.

Izlases redaktors ir Jānis Elsbergs, sērijas mākslinieks — Andris Breže.

“Kad ņemat rokā grāmatu, jums ir aptuvens priekšstats, kas jūs sagaida. Jūs zināt, kā raksta vārdus, ko tie nozīmē, pieņemat, kas daiļdarbam ir varonis un sižets. Taču Daniila Harmsa gadījumā nekas nav gluži tā. Viņš maina visu,” grāmatas priekšvārdā raksta literatūrzinātnieks Aleksandrs Zapoļs.

Lai gan Daniila Harmsa (Даниил Хармс, 1905—1942) vārds ir plaši zināms, šis ir pirmais latviešu valodā izdotais Harmsa dzejas izdevums pieaugušajiem, atzīmēja apgāda “Neputns” pārstāvji.

Par Eināra Pelša veikumu krājuma redaktors Jānis Elsbergs sacīja: “Eināra Pelša atdzejojums tur līdzi autoram valodiskajā, poētiskajā un tīri cilvēciskajā spēles priekā un humorā.

Pilnīga precizitāte te bieži nav no svara, jo ir gluži vienkārši neiespējama.

Taču Pelšā Harmss ir sastapis dzejnieku-kolēģi, kuram tāpat ir tuvas vārdu spēles, humors, dažnedažādi absurdi paradoksi, un vienlaikus arī tradicionālā dzejas tehnika ir visaugstākajā līmenī.” Pelšs izlasē iekļāvis arī dažus tekstus no Harmsa piezīmju grāmatiņām.

Pirmie Harmsa tulkojumi latviešu valodā parādījās žurnālā “Avots” 80. gados. Līdz šim ir iznākušas divas Harmsa prozas grāmatas – “Gadījumi” Vasīlija Voronova tulkojumā (“Neputns”, 2007) un “Prozas izlase”, kuru tulkojis Haralds Matulis (“Mansards”, 2014). Latvijas Nacionālajā teātrī Vladislavs Nastavševs pēc Harmsa prozas motīviem iestudējis izrādi “Vecene". Harmsa bērnu dzeju izdevis apgāds "Liels un mazs" (2020) Kārļa Vērdiņa tulkojumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Literatūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt