Kultūras ziņas

Septiņdesmito mode - dumpis buduārā

Kultūras ziņas

Pikaso sieviešu mīla un posts

Dz.Soduma balvu saņem rakstnieki I.Ābele un A.Zeibots

Pasniegtas Dzintara Soduma balvas literatūrā

Dzintara Soduma balvas literatūrā šogad piešķirtas Andrim Zeibotam par romānu "Okeāniskais es" un Ingai Ābelei par kultūrvēsturisko romānu "Klūgu mūks".

Latvijas Literatūras centra direktors Jānis Oga norāda: "Ikšķiles pašvaldība un Soduma balvas žūrija pateicas izdevniecībām un autoriem, kas balvai pieteica prozas un dzejas darbus, kā arī tulkojumus, pagodinot konkursu ar savu piedalīšanos un uzticību. 29 grāmatas - bagāta un spēcīga viena gada literārā raža. Žūrijai nebija ne mazāko šaubu, kam šoreiz pienākas balvas. Divas grāmatas vispilnīgāk atbilst galvenajiem Soduma balvas kritērijam, tiem piemīt neapstrīdams, spožs novatorisks raksturs."

Izcili uzrakstītajam Andra Zeibota darbam "Okeāniskais es" latviešu literatūrā pagaidām nav analoga. Mākslinieki nereti savās radošajās atklāsmēs apsteiguši savu laiku un arī zinātni, savukārt Andris Zeibots šo grāmatu ir uzrakstījis savlaicīgi, tā ir aktuāla šodien un tāda būs arī rīt. Apstiprinājums tam ir pasaulē arvien lielāku ievērību gūstošā apziņas filozofija.

Ingas Ābeles romāns "Klūgu mūks" ir stāsts par Latvijas "trešo zvaigzni", kas simbolizē Latgali, par šīs Latvijas daļas kultūras, pašapziņas tapšanu, ticību, vēsturisko ceļu, kas ved caur dzīvo cilvēku, personību likteņiem. Pirmoreiz Latgale ar visu savu vienreizību ieraudzīta un atklāta no "Baltijas latviešu" puses, ieraudzīta ar mīlestības, intereses un ziņkārības pilnām acīm. Viena no galvenajām, ja ne galvenā romāna varone ir latviešu valoda un tās patstāvīgs latgalisks tēls, pievilcīgs un svarīgu lomu spēlējošs. Šī grāmata ir ne vien gada notikums, bet ir kļuvusi par Latgales un Latvijas vēstures un kultūras daļu kopš parādīšanās brīža.

Abu laureātu darbus izdevis apgāds "Dienas Grāmata".

Balvas pasniegšana īpašā sarīkojumā notiks Dzintara Soduma dzimšanas dienā 13.maijā Ikšķiles tautas namā. Līdz ar laureātu godināšanu Dzintara Soduma dzimšanas dienā Ikšķiles tautas namā tiks atklāta izstāde "Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums", kuru veidojušas Ieva Zībārte, Brigita Bula un Nora Ikstena un kuras patrons irValērijs Belokoņs.

Dzintara Soduma balva par novatorismu literatūrā dzejas, prozas, dramaturģijas un tulkojumu žanrā tiek pasniegta otro gadu.

Latviešu rakstnieks un tulkotājs Dzintars Sodums ir viena no mūsu kultūras izcilībām. Vairāk nekā 60 gadus dzīvodams trimdā Zviedrijā un ASV, viņš nenogurstoši savu dzīvi veltījis latviešu valodas un literatūras saglabāšanai un novatorisma attīstīšanai. Sodums sarakstījis romānu ciklu, kurā caur viņa personisko stāstu dziļi atklāta Latvijas neseno laiku vēsture. Dzejā viņš bijis formas pirmatklājējs. Skolojies anglosakšu literatūras tradīcijā, kā dāvanu latviešu valodai Sodums pasniedzis pasaules literatūras meistardarba "Uliss" tulkojumu, kam veltījis visu mūžu, tādējādi latviešu kultūrai paverot pasaules kultūras kontekstu. Soduma uzticība latviešu valodai un novatorisms kalpos par piemēru un iedvesmu daudzām latviešu literatūras paaudzēm. Savas dzīves pēdējos gadus Sodums pavadīja Ikšķilē, kur arī atrodas viņa mūža atdusas vieta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Literatūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti