«Orbīta» izdevusi Sergeja Timofejeva dzejas krājumu «Replika»

Apvienība “Orbīta” laidusi klajā dzejnieka Sergeja Timofejeva bilingvālo dzejas krājumu “Replika”, kas tiks prezentēts 16. jūlijā 19.00 peldošajā galerijā “Noass”. Šajā vakarā būs arī pēdējā iespēja apskatīt “Orbītas” izstādi “No kā rodas dzeja?”

“Replika” ir trešais Sergeja Timofejeva latviešu un krievu valodā izdotais dzejas krājums, un tajā apkopoti pēdējo piecu gadu laikā sarakstītie dzejoļi, kā arī atdzejojumi latviešu valodā, ko veikuši tādi talantīgi dzejnieki kā Arvis Viguls, Toms Treibergs un Andris Akmentiņš, informēja tekstgrupas “Orbīta” preses koordinatore Zane Volkinšteine.

“Manuprāt, krājumā ir zināms paradokss – ne velti šai vīrišķīgajai un pieaugušajai grāmatai uz vāka ir maza meitenīte ar suni. Šis ir mēģinājums būt atklātam, bet nezaudēt dziļumu. Pateikt savu sakāmo, kad apkārt nemitīgi dūc ziņu un viedokļu koris, kas visu nivelē līdz apkārtējā fona līmenim,” par grāmatas noskaņu un noformējumā izmantoto Olgas Kanevas fotouzņēmumu teic  Timofejevs.

Viņš ar nolūku krājuma nosaukumam izvēlējies vārdu, kas latviešu un krievu valodā skan vienādi. Autors arī uzsver nosaukuma daudznozīmīgumu. Teātra mākslā replika ir aktiera pēdējais vārds, pēc kura jārunā citam; mūzikā – melodijas vai frāzes atkārtojums citā balsī; vizuālajā mākslā – mākslas darbs, kas tajā pašā manierē atkārto citu darbu; tehnikas sfērā – darba kārtībā esoša pilnizmēra kopija retam vai zudušam vēsturiskam paraugam; tāpat arī par repliku var saukt jebkuru funkcionējošu patērētāju ierīces kopiju, kas ir populāra, bet vairs netiek ražota (nejaukt ar pakaļdarinājumu, ko dēvē par klonu).

Timofejevs norāda, ka vārds “replika” uzvedina arī uz asociācijām par bezgalīgu poētiskā vārda reprodukciju: ”Katrs jauns izdevums ir svarīga un būtiska, taču kārtējā replika, kurai neizbēgami seko jauni citu autoru izteikumi. Nosaukums pasvītro paša poētiskā procesa svarīgumu, nepārtraukti bagātinot runu un literatūru, kurā katrs autors spēlē savu īpašo lomu plecu pie pleca ar saviem priekštečiem un laikabiedriem. Katram te ir sava “Replika”.”

Sergejs Timofejevs

Toms Treibergs, viens no “Replikas” atdzejotājiem, par Sergeja Timofejeva daiļradi teic: “Sergeja dzeja ir kā “road movie” tekstā – nevis par nonākšanu no viena punkta līdz otram, bet par pašu ceļojuma procesu. Viņa attēlotās vides vieno nomales sajūta: vietām nodriskāta un skumīga, bet ar augsta griezuma intelektu un jūtīgumu, arī labestību pret šo triviālo norišu secību, kas taču dzīve caurmērā arī ir.”

Izdevumā iekļauts arī neliels, tukšs bloknots. Šādā veidā autors Sergejs Timofejevs un grāmatas dizainers Aleksejs Muraško dod vietu lasītāju “replikām” – baltas lapas brīvo telpu lasītājs varēs aizpildīt pēc saviem ieskatiem, ar saviem tekstiem un savām reakcijām.

Sergejs Timofejevs (1970, Rīga) ir dzejnieks, rakstnieks un multimediju mākslinieks, viens no tekstgrupas “Orbīta” (1999) dibinātājiem. Kā individuāli, tā kopā ar “Orbītu” ieguvis daudzus apbalvojumus un nominācijas literatūrā un mākslā, piedalījies dažādos starptautiskos dzejas un mākslas festivālos. Viņa darbi atdzejoti vāciski, angliski, gruzīniski, zviedriski, čehiski, itāliski u.c.

Krājumu “Replika” varēs iegādāties grāmatnīcās “Nice Place Telpa”, “Istaba”, “Mr. Page”, “Jānis Roze” un citviet.

Prezentācijas pasākumā Sergejam pievienosies grāmatas atdzejotāji, bet par skaņu gādās pašmāju mūziķis Selffish, kas daudzkārt kopā ar “Orbītu” uzstājies ārzemju viesizrādēs.

Grāmatu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un uzņēmums “Antalis”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt