LNB aicina uz Margaritas Stārastes grāmatu izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Atzīmējot tautā iemīļotās bērnu pasaku grāmatu autores un ilustratores Margaritas Stārastes 100 gadu jubileju, ko svinam 2.februārī, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrā Rīgā ir apskatāma māksliniecei veltīta izstāde – spilgtāko grāmatu izlase, pavēstīja LNB pārstāvis Augusts Zilberts.

 

Margaritas Stārastes izvēlētā ilustrāciju stilistika – apaļās formas, dabas tematika, košo un silto krāsu palete ir atpazīstama uzreiz, un bērniem tā ir tuva un saprotama jau vairākās paaudzēs. Autores darbos sava seja un personība ir ne vien cilvēkiem un dzīvniekiem, bet arī kokiem, augiem un pat dabas parādībām. Stārastes ilustrācijām un tekstiem ir raksturīga pozitīva un sirsnīga emocionālā intonācija, savukārt izvēlētie tēli ir labestīgi un zinātkāri.

Nozīmīga vieta latviešu bērnu literatūrā ir autores radītajiem pasaku tēliem – Zīļukam (M. Stāraste – „Zīļuks”), piparkūku vīriņam Kraukšķītim (M. Stāraste – „Ziemas pasaka”) un zinātkārajām meitenēm – Tincei (M. Stāraste – „Tince grib mācīties”) un Ieviņai (Zenta Ērgle – „Ieviņa Āfrikā”).

Apgāda „Annele” direktore Iluta Moldane-Greiškane dēvē Margaritas Stārastes grāmatas par dažādu paaudžu vienotājām, jo par Stārastes brīnišķīgajiem, sirsnīgajiem tēliem priecājas kā mazs, tā liels lasītājs.

 

Kopumā māksliniece ir ilustrējusi aptuveni 100 gan pašas, gan citu autoru sarakstītu grāmatu (pasakas, tēlojumi, dzejoļi, tautasdziesmas), un viņas darbi tiek publicēti kopš 1942. gada. Pēc vairāku gadu prombūtnes Nīderlandē šobrīd māksliniece ir atgriezusies uz dzīvi Latvijā.

1982. gadā Stāraste saņēmusi literāro balvu „Pastariņa prēmija”, savukārt 1999. gadā viņas devums bērnu daiļliteratūrā un nopelni valsts labā novērtēti ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Izstāde „Margaritai Stārastei – 100” veidota no LNB Bērnu un literatūras centra krājumiem, un tā būs apskatāma visu februāri.

Apmeklēt Margaritas Stārastes grāmatu izstādi un iepazīt autores daiļradi kopumā, iepriekš piesakoties, tiek aicinātas arī skolu klašu grupas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti