Lipkes memoriāls «Lasāmšķūnī» aicina klātienē ieklausīties «cīņā par Raini»

Ceturtdien, 13. septembrī, 19.00 Žaņa Lipkes memoriālā notiks kārtējais “Lasāmšķūnis”, šoreiz neierastā “cīņas” formātā. Filoloģijas doktore Agnese Irbe un režisors, Latvijas Mākslas akadēmijas docents un Žaņa Lipkes memoriāla mākslinieciskās koncepcijas autors Viktors Jansons “cīnīsies” ap trīs Raiņa lugām – “Pūt, vējiņi”, “Jāzeps un viņa brāļi”, “Zelta zirgs”.

Abi ir nesamierināmi, ar visai pretējiem uzskatiem, un no šīs sadursmes ieguvēji būs gan līdzdomājoši klausītāji, gan Raiņa mīlētāji. Abi pretinieki izmantos krasi atšķirīgas pieejas, lai runātu par Raini, informēja Žaņa Lipkes memoriāla projektu koordinatore Anna Peršteina.

Viktors Jansons kā režijas un scenogrāfijas meistars redz katras minētās lugas savdabību īpašā darbības lauka areālā. “Zelta zirgā” izcelts ir garā vājā areāls, “Pūt, vējiņi” – sieviešu, bet “Jāzeps un viņa brāļi” – vīriešu areāls. Lai parādītu Raiņa radītās modernā teātra ideju trīs struktūru shēmas – vertikālo piramidālo kustību uz augšu – stikla kalns, spoguļattēla kustību pa vertikāli uz leju – Jāzepa bedre, un horizontālo kustību – Daugavas plūsma, Jansons izmantos Puškina Saljeri “skalpeļa tehnoloģiju”, kā “uzšķēržot” Raiņa lugu ķermeņus.

Savukārt Agneses Irbes metode, atšķirībā no Jansona, būs tekstoloģiskāka un maigāka, rodot spēkus pasaules ētisko sistēmu daudzveidīgajās manifestācijās literatūrā un filosofijā. Lai Raini lasītu "pareizi", viņasprāt, ir jāsaprot viņa domāšanas process, tā būtība, senāku kultūru idejiskais mantojums un dramaturģisku tekstu robežas. Filoloģe izteiks dažas domas par Baibu, Jāzepu un Balto tēvu, skatoties uz Raini caur Velbeku, Vaildu un Protagora mītu Platonā. Ieeja brīva.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Literatūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti