Latviskota satīriskā fantasta Terija Pračeta grāmata «Mazā brīvā cilts»

Britu rakstnieka sera Terija Pračeta (Terry Pratchett) sarakstīto grāmatu skaits mērāms vairākos desmitos, bet pārdoto eksemplāru skaits – miljonos, droši vien sava bagātā mūža (1948–2015) laikā viņš zinājis kādu īpašu noslēpumu, kā rakstīt tā, lai viņa darbus ar aizrautību varētu lasīt visas paaudzes, turklāt rakstīt ne tikai gudri, bet arī nepārspējami komiski. Latviešu lasītājs ar Pračeta darbiem līdz šim bijis pazīstams tikai fragmentāri – tulkotāju darbu apgrūtinājis tas, ka teksts ir blīvi piesātināts ar atsaucēm, kalambūriem un vārdu spēlēm. Tomēr, atbildot uz daudzo lasītāju lūgumiem, šoruden “Apgāds Zvaigzne ABC” sāk laist klajā piecu piedzīvojumu grāmatu sēriju, kas apbalvota ar prestižāko balvu britu bērnu literatūrā – Kārnegija medaļu, informēja apgāda pārstāvji.

Šoruden lasītājiem pieejama pirmā grāmata “Mazā brīvā cilts”; šo, tāpat kā pārējos sērijas darbus, latviski atveidojusi izcilā tulkotāja Māra Poļakova, kas brīnišķīgi tikusi galā ar teksta mestajiem izaicinājumiem. Drīzumā tiks izdotas arī pārējās četras šīs sērijas grāmatas.

Par ko vēsta “Mazā brīvā cilts”? Pazīšanās ar Pračeta neparasto un komisko Visumu jāsāk katram lasītājam pašam, taču jāpiemin, ka šajā grāmatā sastapsim virkni pasaku tēlu, kuri uzvedas gluži tā, kā, mūsuprāt, tiem būtu jāuzvedas, un vienpadsmit gadus veco, lietišķo aitu gani Tifaniju, kuras uzskati par pasakām nav sevišķi glaimojoši. Ja ceļā pēc Elfu karalienes nolaupītā brālīša nākas sastapties gan ar bezgalvainu jātnieku, gan zaļzobainu briesmoni, gan neskaitāmām mīklām un pārbaudījumiem, Tifanija stājas visam pretī ar stipru gribu, cepamo pannu  un grāmatu par aitu slimībām – turklāt viņas pusē ir gan senču gudrība, gan dīvaina mazu, nešpetnu, zilādainu vīriņu cilts, kuri nu nepavisam neatgādina laumiņas... Taču tas ir tikai iesākums piedzīvojumiem Diska pasaulē – pasaulē, kura gaida, lai tagad to iemīlētu arī latviešu lasītājs.

Pračeta unikālo talantu augstu novērtējuši ne tikai lasītāju miljardi, bet arī Anglijas karaliene Elizabete II, kura par Terija Pračeta literāro veikumu 2009. gadā iecēla rakstnieku bruņinieku kārtā. 

Pasaules slavu Terijs Pračets iekaroja ar pieaugušajiem adresēto, fenomenāli populāro romānu sēriju “Diska pasaule” (“Discworld”). Tā ir aizraujoša, uzjautrinoša, intelektuāli izaicinoša un vienlaikus izklaidējoša pasaule, mums pazīstamās realitātes greizais spoguļattēls, kurā katrs atpazīs arī sevi, bet jo īpaši – savu kaimiņu (kuram taču vienmēr piemīt vairāk trūkumu nekā mums pašiem!). Šajos romānos autors zem fantāzijas ārējā ietērpa erudīti joko par pazīstamām sociālām, kultūras, vēstures parādībām, parodē slavenus literārus darbus, kariķē populārus stereotipus, taču vienlaikus pamanās iedzīvināt arī virkni simpātisku, komisku tēlu, kuri miljoniem lasītāju jau kļuvuši tikpat kā par tuviem draugiem. Savukārt jauniešiem Terijs Pračets sarakstījis vairākas sērijas, tostarp piecu grāmatu sēriju par meitenītes Tifanijas Smelgas piedzīvojumiem; šī sērija saņēmusi prestižāko balvu britu bērnu literatūrā – Kārnegija medaļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Literatūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti