Latviski lasāma sērijas «Laipni lūgti muzejā!» jaunākā grāmata «Historium»

Latviešu tulkojumā klajā nākusi sērijas visu vecumu zinātkārajiem pētniekiem “Laipni lūgti muzejā!” jaunākā grāmata – Ričarda Vilkinsona un Džo Nelsones "Historium", informēja “Jāņa Rozes apgāda” pārstāvji.

Izdevniecībā skaidroja, ka darbus šai kolekcijai izvēlēties ir grūts uzdevums, jo vēsturisko artefaktu, kas vēsta par mūsu priekšteču dzīvi, ir ārkārtīgi daudz: “Grāmatā aplūkojamā laika līnija liecina, ka galerijās šie priekšmeti sakārtoti pēc piederības konkrētai teritorijai – Āfrikai, Amerikai, Āzijai, Tuvajiem Austrumiem, Eiropai un Okeānijai – civilizācijām, kas šajos reģionos pastāvējušas gan ļoti sen, gan salīdzinoši nesen. Tās un no to bagātā pūra izraudzītie sadzīves, kulta vai mākslas priekšmeti īsi raksturoti un attēloti lieliskās, precīzās un iedvesmojošās ilustrācijās. Grāmatas beigās norādīts arī, kuros pasaules muzejos šie priekšmeti glabājas.”

Džo Nelsone studējusi modernās un Viduslaiku valodas Kembridžas Universitātē, jau apmēram 20 gadu gan strādā par redaktori, gan pati raksta populārzinātniskas grāmatas par vēsturi un zinātni. Grāmatas priekšvārdā viņa teikusi: “Aplūkojot priekšmetus to kontekstā, varam ieraudzīt saiknes starp dažādām kultūrām un plašāk sastopamas kopīgas iezīmes, kas veidojas cilvēku sabiedrībās.

Galda spēlei no Mezopotāmijas un Senajā Ēģiptē tapušam maizes ceptuves modelim pēc skata nebūs nekā kopīga, kamēr nenoskaidrosiet, ka abus šos priekšmetus cilvēki devuši līdzi mirušajiem pēcnāves dzīvē.

Rakstot par “Historium” eksponētajiem priekšmetiem, es devos ceļojumā gan uz seno laiku pasauli, gan uz mūsdienās plaukstošām kultūrām. Sēdos pie svētku mielasta galda ar ķeltiem, karoju kopā ar persiešiem, tirgojos ar Āfrikas valdniekiem, apbrīnoju klinšu mākslu kopā ar Austrālijas pamatiedzīvotājiem, būvēju krāšņus tempļus un piedalījos visdažādākajos senajos rituālos. Un tagad es vēlētos uzaicināt jūs darīt to pašu!”

Ričards Vilkinsons ir britu ilustrators. Viņš sadarbojies ar prestižajiem preses izdevumiem “The New Scientist” un “Intelligent Life”, ilustrējis arī vairākas populārzinātniskas un radošo aktivitāšu grāmatas. “Detaļas ir bezgala svarīgas. Man šķiet, ka veiksmīgai ilustrācijai jāizvēlas īstā detaļa un tā jāizceļ, atsakoties no mazāk būtiskajām. Taču tas ir bezgala grūts uzdevums,” atzina mākslinieks.

No angļu valodas tulkojis Dr. hist. Andris Šnē.

Sērijā ''Laipni lūgti muzejā'' jau izdotas grāmatas “Animalium”, “Anatomicum”, “Botanicum”, “Dinosaurium”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Literatūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt