Krājumā «Pēdējā rudens lapa» izdota Lolitas Gulbes dzeja

Dzejnieces Lolitas Gulbes jubilejas mēnesī iznācis krājums “Pēdējā rudens lapa”, kas apkopo gan agrāk rakstītus un krājumos neiekļautus, gan jaunus dzejoļus, tā apliecinot autores dzejotprieku, informēja apgāda "Mansards" pārstāvji.

Dzejniece Lolita Gulbe (1931) dzimusi Jelgavā, bet kopš 1949. gada dzīvo Toronto, Kanādā. Pirmo publikāciju autore piedzīvojusi 1944. gadā Latvijā, kad ar dzimto vārdu – Lolita Roze – laikraksts “Zemgale” nodrukāja viņas dzejoli “Vakars”. Kopš 1981. gada izdoti seši autores dzejas krājumi, norādīja izdevēji.

Lolitas Gulbes dzejai raksturīgs dabas vērojums un cilvēka izjūtu atspoguļojums. Literatūrzinātniece Valija Ruņģe savulaik rakstīja:

“Lolitas Gulbes dzeja liek domāt par impresionistisku gleznojumu gaismas un ēnu rotaļu, par acumirkļa pārdzīvojumu pierakstiem.

Mazāk tanī meklējami filozofisku uzskatu izklāsti, kādus nākas vērot modernajā intelektuālajā dzejā. Visspilgtākās dzejas gleznas, manuprāt, grāmatā ir tās, kuras dzejnieces ota vilkusi, to iemērcot latviskās dzīvesziņas avotos vai, kā viņa saka – kur gan seši mazi bundzinieki savas bungas atstāja?”

Kā dzejas krājuma pēcvārdā rakstījusi grāmatas redaktore Vita Gaiķe – “nekur ilgi neiedzīvojoties, Lolita atceras savu bērnību kā ļoti vientuļu, bet arī ļoti skaistu. Arī grāmatu mīlestību viņa ieguva no tēva un sāka papīra lapām uzticēt savas izjūtas”. Izdevniecības pārstāvji skaidroja: “Tas palīdzējis pārdzīvot smago vientulību, pēc bēgļu gaitām Vācijā nonākot Kanādā un iepazīstot svešo vidi. Kopš 1975. gadā Latviešu rakstnieku apvienības (LaRA) rīkotajā Rakstnieku nedēļā Lolita Gulbe satiek dzejnieci Astrīdi Ivasku, viņas iedrošināta, autore dzejai pievēršas nopietni. 1981. gadā iznāk debijas krājums “Jāiztur”, seko krājumi “Varbūt – es esmu mežs” (1985), “Gredzena acs” (1991), “Gājputns” (1996), “Zaļi pirkstu nospiedumi” (2001) un “Smilšu pulkstenis” (2008, PBLA Kultūras fonda Atzinības raksts). 2009. gadā Lolita Gulbe saņēmusi Ērika Raistera Piemiņas fonda balvu par zīmīgu devumu literatūrā. 2017. gadā komponiste Lolita Ritmane radījusi dziesmu ciklu “No smilšu pulksteņa” ar Lolitas Gulbes dzeju.”

Grāmatas redaktore un pēcvārda autore Vita Gaiķe, mākslinieks Toms Gaiķis. Grāmata izdota ar Latviešu nacionālās apvienības Kanādā Izglītības un kultūras fonda atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt