Klajā nākusi Valda Rūmnieka autobiogrāfijas otrā daļa «No Raiņa līdz Čakam»

Klajā laista rakstnieka Valda Rūmnieka autobiogrāfija divās daļās, no kurām pirmā “No Mežaparka līdz Murjāņiem” tika izdota pirms gada, bet otrā ar nosaukumu “No Raiņa līdz Čakam”  dienasgaismu ieraudzījusi šogad un tika atvērta Ķīpsalas grāmatu svētkos 2. martā, informēja apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāvji.

Rakstnieka Valda Rūmnieka devums latviešu literatūrā jau vairāku gadu desmitu garumā ir bijis ražīgs un daudzveidīgs – sākot no vēsturiskajiem romāniem, kas tapuši tandēmā ar Andreju Miglu, un beidzot ar zinātniskās fantastikas stāstiem jauniešiem; sākot no pasakām pašiem mazākajiem par Murjāņu Kurmīti un beidzot ar nopietnām literatūrteorētiskām apcerēm. Rakstnieks allaž ir bijis klātesošs aktuālajos literatūras un kultūras procesos.

Savai autobiogrāfijai Valdis Rūmnieks izvēlējies interesantu pieeju: mazāk akcentējot personisko dzīvesgājumu, abās grāmatās detalizēti portretētas Latvijas kultūras dzīves norises vairāku desmitu gadu ilgā laika posmā.

Dzimis literātu ģimenē un jau no bērnības regulāri saskāries ar rakstniecības vidi, autors savā atmiņā spējis saglabāt neskaitāmi daudz intriģējošu faktu un nianšu, kuri abas autobiogrāfijas daļas padara par aizraujošu lasāmvielu, kas mazāk atgādina dokumentālu vēstījumu, vairāk – romānu par rakstnieku dzīvi pēckara un pēcatmodas laiku Latvijā.

Ne mirkli nezaudēdams hronoloģisko stāstījuma pavedienu, Valdis Rūmnieks dalās ar  neparastiem, kurioziem vai vienkārši mazāk zināmiem atgadījumiem “iz rakstniecības virtuves”, kas, no vienas puses, padara tekstu viegli lasāmu, no otras – paver priekškaru uz ievērojamiem Latvijas kultūras un literatūras vēstures personāžiem kā dzīviem cilvēkiem, kas lasīšanas gaitā kļūst par lasītāja personiskiem paziņām vai pat draugiem.

Grāmatas vāka tekstā autors rotaļīgi apsola izstāstīt gan to, kā Latvijas Rakstnieku savienību apmeklējusi policijas specvienība, gan atgadījumu ar Aleksandra Čaka garu, kas it kā neļāvis Valdim Rūmniekam atvērt portfeli, un vēl virkni intriģējošu notikumu. Tieši šādi – caur stāstiem un pastāstiem, ar labvēlīgu smaidu un šķelmīgu humoru – autoram ir izdevies radīt saistošu skatījumu uz laikmetu, kas līdz šim pārsvarā ticis analizēts no politiskā un sociālā, bet ļoti reti – no cilvēciskā viedokļa.

Līdz ar to grāmatas “No Mežaparka līdz Murjāņiem” un “No Raiņa līdz Čakam” būs vērtīga lasāmviela gan tiem, kurus interesē jaunāko laiku rakstniecības un kultūras vēsture Latvijā, gan vecāko klašu skolēniem un humanitāro zinātņu studentiem, kuriem tā ir iespēja iepazīt latviešu rakstniekus ne tikai viņu daiļrades, bet arī personības aspektā.

Pieejama arī e-grāmata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt