Klajā nākusi grāmata «Raiņa pēdējā vasara. Atmiņas un fotogrāfijas»

Šobrīd, kad aizsākusies vairāku Raiņa un Aspazijas muzeju restaurācija un tuvojas abu dzejnieku 150. jubilejas gads, Rakstnieku muzeju biedrība "Pils" laidusi klajā Olīva Mētras grāmatu "Raiņa pēdējā vasara. Atmiņas un fotogrāfijas".

Pateicoties mūziķim un fotogrāfam Olīvam Mētram, 18 fotogrāfijās saglabājušies Raiņa 1929.gada vasaras mirkļi. Tas ir vienīgais fotomateriāls, kurā redzama Raiņa un Aspazijas vasarnīcas vide - veranda un dārzs. Olīvs Mētra ir arī pēdējo dzejnieka portretu autors, tie tapuši 9.septembrī - trīs dienas pirms Raiņa nāves.

Olīva Mētras atmiņas ir unikāls materiāls, jo autors dzīvi un krāsaini apraksta katra fotoattēla radīšanas mirkli, fiksējot apkārtni, sarunas, noskaņojumu: "Rainis devās uzmeklēt Aspaziju. Es paliku dārzā. Bet arī Aspazija jau līda caur ceriņu krūmiem no ķēķa puses, ar slotu vajādama kādu apcirptu vārnu, kura tik neganti uzbrūkot viņas kaķītim. (..) Šodien Aspazija izskatījās ļoti daiļa, gluži pretstats vakardienai. Ne jausmas vairs no noguruma un nespēka. Lielais zīda uzplētnis un ornamentiem rakstītā galvas saite piedeva viņai īsti latvisku izskatu. "Šī nejaukā vārna!" dusmojās dzejniece. "Kur pasprukusi, kur ne. Pat cilvēka nebīstas. Kaķītim uzreiz virsū! Jāaizdzen projām pāri ielai! No turienes viņa laikam arī atnākusi!" Aspazijai runājot, pienāca arī Rainis. Dzejniekam bija maz laika, tāpēc iesākām tūliņ uzņemšanos. Pēc dažām mūsu kopējām grupām tika saaicināti arī citi mājas iemītnieki, kuri ar lielāko prieku arī kopīgi uzņēmās. Uzņēmāmies arī mēs trīs vien: Aspazija, Rainis un es."

Olīvs Mētra (īstajā vārdā Jānis Antons Ķiploks) dzimis 1891.gadā Gaujienas "Dzērvēs", miris 1982.gadā Rīgā. Viņš ir beidzis Aleksandra ģimnāziju un mācījies Latvijas Valsts konservatorijas dziedāšanas klasē. Pēdējā kursā angažēts par solistu Latvijas Nacionālajā operā. Diemžēl īsi pirms konservatorijas beigšanas saslimis ar plaušu karsoni, līdz ar to no dziedoņa karjeras nācies atsacīties. Tad Olīvs Mētra pārgājis uz kompozīcijas klasi. Jau mācoties, viņš piedalījies koncertos Gulbenē un citās Latvijas pilsētās. Trīsdesmitajos gados un četrdesmito gadu sākumā strādājis par skolotāju Balvu ģimnāzijā un vadījis skolas kori, vadījis arī Abrenes apriņķa Balvu aizsargu nodaļas kori un orķestri.

Olīvs Mētra komponējis solodziesmas, bet plašākā viņa kompozīcija ir opera "Jāzeps un viņa brāļi" pēc Raiņa lugas. Uvertīru un maršu no operas Latvijas simfoniskais orķestris atskaņojis 1929.gada vasaras koncertsezonas laikā.

Olīva Mētras atmiņas līdz šim nav bijušas publicētas. Pēc Raiņa nāves 1929.gada 14.septembrī laikrakstā "Pēdējā Brīdī" ievietots vien neliels atmiņu fragments. Tas, ka atmiņas pamatā rakstītas īsi pēc dzejnieka nāves, liecina par to autentisko vērtību.

Izdevumu "Raiņa pēdējā vasara. Atmiņas un fotogrāfijas" papildina Raiņa un Aspazijas muzeja galvenās speciālistes Astrīdas Cīrules priekšvārds un komentāri. Mākslinieks Kaspars Perskis.

Atmiņu rokraksts un fotogrāfijas glabājas Rakstniecības, teātra un mūzikas kolekciju krātuvē un ir daļa no Raiņa kolekcijas.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt