Romantisms mani saistījis vienmēr, tāpēc ar romantismu saistītie autori bijuši manā redzeslokā, saka Liepājas Universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes profesors Edgars Lāms. Friča Bārdas personību viņš raksturo monogrāfijas ievadā.
„Fricis Bārda ir kā no dzimtās ligzdasvietas pāri malai pārkritis putnēns, kurš gribējis lidot. Vai vējš par stipru, vai spārni par vājiem? Nē, viņš lido! Tikai – nevis prom, bet mājup. Uz ziedaino zemi, uz tautu, uz savām dvēseles mājām. Tomēr arī uz apvārsni – uz mūžību… Viņš ir ciemojies pasaules kultūrā, bagātinājies, bet atgriezies pie savas tautas kultūras vērtībām. Tomēr palicis piederīgs gan tur, gan te – latviešu literatūrai un Eiropas kultūrai.”
Autors raksta: „Dzimto Rumbiņu māju pazemie griesti un šaurie lodziņi nav bijis šķērslis, lai šeit piedzimtu un izaugtu latviešu inteliģents, kurš spējis aptvert plašus pasaules gara apvāršņus un gribējis ieteikties bezgalībā un mūžībā.” Romantisms izpaudies ne tikai viņa tekstos, bet arī dzīvē, saka Edgars Lāms:
„Visai romantiska personība, protams, ne visās dzīves situācijās, jo tas nav iespējams. Romantiskais ideālisms, sapņainība, orientācija uz garīgajām vērtībām raksturo viņu gan dzejā, gan dzīvē.”
Autors monogrāfijā atklāj saistošus faktus par Friča Bārdas dzīvi, par vērtībām, kas viņam bijušas svarīgas. Edgars Lāms Frici Bārdu dēvē par cilvēku, kurš tic dvēselei, tic mīlestībai un gaismai, viņš ir ļoti pavasarticīgs, saka profesors. Friča Bārdas lielā kaislība ir dzeja, taču Edgars Lāms pievērš uzmanību arī citiem literatūras žanriem:
„Tā ir liriskā un filozofiskā proza, skaitliski nelielā apjomā, bet tomēr ir. Interesanta ar savām vērtībām un specifiskām īpatnībām, kas var noderēt arī mūsdienu cilvēkam. Tur atklājas 1905. gada revolūcijas asiņainais un apokaliptiskais laiks. Fricis Bārda uzrakstījis arī četras ludziņas.''
Edgars Lāms akcentē Friča Bārdas patriotisko garu, monogrāfijas ievadā rakstot, ka „Fricis Bārda savā ziņā rāda latviešu lauku sētas un lauku dzīves pašpietiekamību. Dzejnieks ļauj nojaust, ka lokāla vide var būt viens no svarīgākajiem personības pilnvērtīgas attīstības faktoriem, ka tā var izraisīt tikpat daudzveidīgus un spēcīgus pārdzīvojumus kā lielās pasaules norises”.
Mūsdienu literatūras un mākslas skanējumā pietrūkst romantisma un patriotisma stīgas.
„Reti kurš raksta patriotiskā stilistiskā. Visiem šķiet, ka tas banāli, triviāli un netiks novērtēts, liksies samāksloti.
Mums ir pieradums žēloties, gausties, radīt dzīves ēnas puses, bet ļoti pietrūks pozitīvisma, pietrūkst romantisma literatūrā un dzīvē, pietrūks ideālisma un līdz ar to arī pašapziņas,” saka Edgars Lāms.
Ilgus gadus Edgars Lāms ir lasījis kursu par latviešu literatūru – klasiskās literatūras periodu, kuru pārstāvējuši lielie romantiķi. Padziļināts pētījums tapis par Jāni Akurateru, tagad Frici Bārdu. Nākamā monogrāfija būs veltīta Kurzemes pārstāvim - dzejniekam Olafam Gūtmanim.