Klajā nācis Ilzes Jansones romāns «Vīru lietas»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Klajā nācis Ilzes Jansones romāns "Vīru lietas", kas ir rakstnieces piektā grāmata, informēja izdevniecība "Dienas grāmata".

Romānā “Vīru lietas” trāpīgi raksturoti modernās inteliģences pārdzīvojumi, paziņojumā medijiem citēts rakstnieka Svena Kuzmina apraksts par grāmatu.

“Tas ir dziļi personisks, nesaudzīgs un nepiedienīgs grupas portrets, kura galvenie varoņi – izmisuši un apmaldījušies domātāji – tā vien izstaro mūsdienās labi pazīstamo lielpilsētas vientulību. Taču sadzīviskās ainas ir tikai neliela daļa no Ilzes Jansones radītās pasaules. Zem vienmuļajām ikdienas rūpēm slēpjas daudz dziļāki teoloģiski un filozofiski slāņi, kuru interpretācija vienmēr paliek lasītāja ziņā. Bet, ja runājam līdzībās (un šai grāmatai tas piestāv daudz labāk), Ilze Jansone ir viena no tām retajām latviešu rakstniecēm, kas godprātīgi cenšas saskatīt Visuma uzbūvi zāles stiebrā,” norāda Svens Kuzmins.

Tikmēr Gundega Blumberga par grāmatu raksta: “Dīvaini ir šī romāna varoņi. Viņi alkst mīlestības, bet mīlinās vien ar pašu iedomātajām ciešanām. Viņu lūpās plaukst vārdi par draudzību, bet labāk lai tie paliek plīvojam gaisā, nevis saista ar attiecību pinekļiem. Viņi tiecas nokļūt profesionālās varēšanas virsotnēs, bet mīdās vien izdangātajā pakājes biežņā. Un es, gluži kā Elžbeta, varu vien skatīties, “kā viņi visi tur iet, beidzot nolēmuši ielūkoties sejā sev un savām smieklīgajām dzīvēm”. Baisa, diemžēl mūsdienu īstenības barota aina.”

Blumberga arī norāda, ka Jansones rādītais spogulis ir precīzs, neaizmiglots un mākslinieciski spožs. “Nav gan zināms, vai karalis mainījās, uzzinājis, ka viņš ir pliks,” piebilst Blumberga.

“Vīru lietas” ir Ilzes Jansones piektā grāmata (debija 2006. gadā ar garstāstu "Viņpus stikla", “Insomnia”, 2010; “Umurkumurs jeb Ardievas feminismam”, 2013; “Vienīgais”, 2015).

Ilze Jansone raksta prozu, tulko no angļu valodas un publicē rakstus par reliģijas jautājumiem un mūsdienu literatūru. Beigusi Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultāti, iegūstot doktora grādu teoloģijā un reliģiju zinātnē.

Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla atbalstu. Grāmatas noformējumā izmantota Kaspara Groševa glezna “Vīru lietas”, grāmatas mākslinieks ir Jānis Esītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti