Iznāk romāns par Dainu tēva ģimenes līkločiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Savam mūža darbam – dainu vākšanai un apkopošanai – Krišjānis Barons pievērsās galvenokārt mūža otrajā pusē, bet daudz mazāk zināmas ir viņa gaitas jaunības un brieduma gados. Tieši šiem mazāk izpētītajiem aspektiem savā jaunākajā romānā “Mazā, klusā sirds. Dārta un Krišjānis pirms tautasdziesmas” pievērsusies populārā rakstniece Inguna Bauere, paziņojumā medijiem informē apgāds “Zvaigzne ABC”.

Ievērojamo 19. gadsimta latviešu kultūras darbinieku, vienu no jaunlatviešu kustības aizsācējiem Krišjāni Baronu lielākā daļa lasītāju pazīst vispirms kā Dainu tēvu – latvju dainu mantojuma vācēju un apkopotāju. Krišjāni Baronu parasti arī iztēlojas kā staltu vīru ar kuplu, baltu bārdu, reti aizdomājoties, ka arī Dainu tēvs taču kādreiz ir bijis jauns.

Jaunajā romānā autore atainojusi Krišjāņa Barona dzīves agrīno posmu, bērnību, skolas un studiju gadus, jaunlatviešu kustības veidošanos un attīstību un procesus, kas pamazām rosināja nacionālās kultūras izveidošanos Latvijā. Romāna lappusēs sastopami arī tādi zināmi vēsturiski personāži kā Krišjānis Valdemārs, Fricis Brīvzemnieks un citi – taču stāsta galvenais akcents ir abu Barona dzīvē svarīgāko sieviešu, proti, sievas Dārtas un mātes Eņģeles, dzīve un loma nākotnes Dainu tēva dzīvē.

Autore izpētījusi Dārtas un Eņģeles gaitas, cik vien tālu to ļauj izdarīt vēsturiskie dokumenti, un centusies psiholoģiski pamatoti skaidrot dažu labu neizprotamu un līdz šim mazzināmu faktu abu sieviešu, bet jo īpaši Dārtas, biogrāfijā.

Vācot materiālus romānam, autore izpētes nolūkos devusies arī uz Sanktpēterburgu, kur Baroni pavadīja vairākus desmitus savas dzīves gadu; arī šī apmeklējuma iespaidi caurstrāvo romāna tekstu.

Inguna Bauere savos biogrāfiskajos romānos “Lizete, dzejniekam lemtā”, “Skolas Līze”, “Ede, Pumpura sieva”, “Piedod, Karolīne!” apraksta ievērojamu personību dzīvi uz plašas laikmeta ainas fona. Apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāvji uzsver – bagātīgais faktu materiāls, kurā balstīti romānu sižeti, un autores iejūtīgā attieksme, ļaujot iztēlei aizpildīt robus, par kuriem vēsture klusē, ļauj lasītājiem šo romānu tēlus, kuri ierasti tiek uztverti kā salti un cienīgi pieminekļi – Kārli Skalbi, Andreju Pumpuru, Kronvalda Ati un citus –, ieraudzīt jaunā, tuvā un cilvēciskā gaismā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti