Iznācis bulgāru rakstnieka Vladislava Todorova debijas romāns «Dzifts»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Apgādā “Mansards” iznācis bulgāru rakstnieka Vladislava Todorova debijas romāns "Dzifts", lsm.lv pavēstīja izdevēji.

“Dzifts” ir Vladislava Todorova debijas romāns, ievērojams sociālisma melnā detektīva, roman noir žanra paraugs ar postmodernas hibriditātes elementiem. Tas izdots lielajās svešvalodās (angļu, vācu) un tagad Dena Dimiņa tulkojumā lasāms latviski. Todorovs ir arī scenārija autors tāda paša nosaukuma filmai, kas uz ekrāniem parādījās 2008.gadā.

Romāna darbība noris 1963.gada 21.decembrī. Bez vainas vainīgs slepkavībā un atsēdējis par to veselus 20 gadus, “Kode” iznāk no Sofijas Centrālcietuma ar cerībām uz pirmo nakti brīvībā. Bet, kas tev deva, viņš nonāk jaunā – svešā un murgainā pasaulē, kur valda sociālistiskās Bulgārijas totalitārais terors. Pirmajās brīvības stundās viņš šķērso apsēstas pilsētas rēgaino ģeogrāfiju, kur ik uz soļa draud briesmas un apkārt čum un mudž dīvaini un groteski tēli.

“Pārsteidzoši lasāms gabals,” atzīst bulgāru rakstnieks, “Dabiskā romāna” autors Georgijs Gospodinovs, “Vladislavs Todorovs kombinē amerikāņu detektīvu klasikas un film noir metodes ar sociālisma simboliem un komunistu ideoloģijas klišejām. Kā slepkavīgs stalkers Todorovs seko šī žanra prasībām, vienlaikus parodējot to. Romāna darbība noris vienā naktī, vienā elpas vilcienā, un romāns arī lasās tieši tāpat, vienā paņēmienā... melnbalta kinematogrāfiska 1960.gadu Sofijas versija.”

Vladislavs Todorovs (Владислав Тодоров) dzimis 1956.gadā Sofijā, filozofijas zinātņu doktors Pensilvānijas Universitātē (1996), kur šobrīd pasniedz radošo rakstniecību un Austrumeiropas kino, literatūras un kultūras vēsturi.

Todorovs sarakstījis grāmatas “Ādama komplekss” (Адамов комплекс, 1991), “Sarkans kvadrāts, melns kvadrāts: revolucionārās iztēles organons” (Red Square, Black Square: Organon for Revolutionary Imagination, 1995), “Teātra un citu dzīves figūru mazais paradokss” (Малък парадокс за театъра и други фигури на живота, 1995), viņa spalvai pieder politiskā publicistika “Haotiskais svārsts” (Хаотично махало, 2005). Pirmie mēģinājumi beletristikā parādījušies amerikāņu periodikā, žurnālos "Postmodern Culture" un "Chelsea". Viens no pulciņa "Sintēze" dibinātājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti