Kultūras ziņas

«Kim?» starptautiskās izstādes

Kultūras ziņas

Instalācija iegūst muzikālo pavadījumu

Izdots jaunāko lugu krājums «Cilvēkzvērs»

Izdots latviešu autoru jaunāko lugu krājums «Cilvēkzvērs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Grāmatnīcu plauktos izdevumi ar latviešu dramaturgu lugām, vismaz pēdējā laikā, parādās reti. Taču tas nenozīmē, ka lugas netiek rakstītas. Pateicoties biedrības “Dramaturgu asociācija” iniciatīvai un neatlaidībai pie lasītājiem nonācis latviešu autoru iepriekš nepublicētu lugu krājums “Cilvēkzvērs”.

Tipogrāfijā “Dardedze hologrāfija” saiņo svaigi iespiestos sējumus. Pie pirmajiem grāmatas eksemplāriem tiek arī daži no tās autoriem – četri dramaturgi – Lelde Stumbre, Aiva Birbele, Kristiāna Štrāle-Dreika un Egīls Šņore. Grāmatā “Cilvēkzvērs” kopumā iekļautas desmit latviešu autoru lugas.

“Cilvēks ir tāda radība, kurā ir viss, patiesībā – gan tas dzīvnieciskais, gan tas civilizētais. Un it sevišķi lugās, kur tas viss ir pastiprināts. Tādēļ man likās, ka tas “Cilvēkzvērs” ir tāds ļoti ietilpīgs nosaukums. Es domāju, ka viņš arī piestāv šai grāmatai, jo tiešām šīs lugas, kas tur ir apkopotas, ir ārkārtīgi dažādas,” stāstīja dramaturģe Lelde Stumbre.

Lelde Stumbre un Francijā mītošā latviešu dramaturģe Biruta Zujāne šo projektu sāka kā latviešu autoru lugu pirmo publikāciju. Tajā iekļauti Ingas Ābeles, Annas Rancānes, Rūtas Žeinas, Rodžera de Kūra, Alekseja Ščerbaka, Eldara Čerņicka, kā arī jau minēto dramaturgu darbi.

Egils Šņore grāmatā iekļāvis lugu “Spēlējam Rūdolfu Blaumani”. “Tā ir komēdija, kas bāzēta uz Blaumaņa lugām, kura ar Blaumaņa formām paskatās uz šodienu un šodienas attiecībām,” skaidroja autors.

Savukārt Latvijā pazīstamā “Sieviešu stendapa” pārstāve Aiva Birbele izlasē iekļāvusi lugu, kas nebūt nav smejamais gabals, drīzāk traģēdija – “Būda mežā”. Autore stāstīja: “Tas ir stāsts par jauniešiem, kuri nonāk iespundēti būdā, un luga uzdod jautājumu – vai tam ir pamatā kādi citi apstākļi, vai tā ir nejaušība?”

“Cilvēkzvēram” līdzīgi latviešu autoru lugu krājumi nav izdoti vismaz pēdējos 30 gadus. Un tas nebūt nav saistīts ar materiāla trūkumu. Šim krājuma konkursam vien tika iesniegtas aptuveni 50 lugas.

“Grāmatnīcām, kuru uzdevums ir pārdot grāmatas, liekas, ka lugas ir neejoša prece, kas, protams, mani līdz sirds dziļumiem aizvaino – kas ir izdomājis šo uzskatu, kāpēc tas tā ir?

Jo es savā mūža nepārtraukti saskaros ar to, ka režisori meklē lugas un viņiem nav šo avotu,” skaidroja Lelde Stumbre.

Biedrības “Dramaturgu asociācija” izdoto lugu krājumu ir atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds, un tā izdevēji cer, ka “Cilvēkzvērs” nebūs vienīgais šāds izdevums, drīzāk sākums latviešu oriģināldramaturģijas krājumu ciklam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti