«Brīvību rupjībām!» - Latvijas PEN aicina uz diskusiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Raiņa un Aspazijas memoriālajā muzejā 18. septembrī pulksten 18.00 notiks rakstnieku biedrības “PEN Latvija” organizēta diskusija "Brīvību rupjībām! Ko iesākt ar valodu skolu mācību programmās?”, informēja pasākuma organizatori.

Viņi skaidroja, ka mākslinieciskās izpausmes un vārda brīvība ir priekšnoteikumi, lai rastos mūsdienīga literatūra, ar kuru bērni spēj identificēties, kas atklāj bērniem šķietami biedējošo un remdē viņu bailes, kas palīdz vecākiem runāt ar bērniem par dzīves īstenības sarežģītākajām izpausmēm.

"Patīkams pozitīvisms var kļūt par ideoloģiskiem žņaugiem, ja tiek pieprasīts vai uzspiests. Mākslinieks, kurš baidoties no izstumšanas vai noraidījuma, rada nevis saskaņā ar savu iekšējo balsi un pārliecību, bet, lai apmierinātu pozitīvisma kanonus, rada ideoloģiski cenzētu mākslu," pasākuma veidotāji norādījuši paziņojumā medjiem.

Latvijas PEN diskusiju rīko, jo 2018./2019. mācību gadā ir nācies dzirdēt iebildumus pret literatūras dažādām izpausmēm un mēģinājumus ierobežot dažādos mākslinieciskās izpausmes līdzekļus. Visbiežāk iebildumi tiekot vērsti pret bērniem domāto literatūru. Organizācijā norādīja, ka mēģinājumi ierobežot izpausmes un vārda brīvību ir fiksēti arī mūsu likumdošanā, ieviešot Izglītības likumā "tikumības" jēdzienu.

Pasākuma rīkotāji vēlētos veicināt sabiedrības izglītību vārda brīvības jautājumos. "Vēlamies veicināt izpratni un diskusiju par literatūras atšķirību no realitātes, dažādiem mākslinieciskās izpausmes līdzekļiem, par dažādu žanru specifiku, par to, kādēļ ir veselīga visdažādāko balsu un viedokļu pārstāvniecība literatūrā," teikts paziņojumā.

Latvijas PEN sadarbībā ar punctummagazine.lv ir sākusi rakstu sēriju ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par vārda brīvību un mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu izmantošanu literatūrā. Pirmais raksts sērijā bija Santas Remeres raksts "Kam vajag rupjības?" Vēl plānoti Kārļa Vērdiņa, Ivetas Ratinīkas un Ilvas Skultes raksti.

Diskusijā trešdien stāstīs par spilgtākajiem gadījumiem, kurus ir piedzīvojuši izdevēji, tulkotāji, skolotāji, sastopoties ar neizpratni un pretestību pret izteiksmes brīvības nepieciešamību. Pasākumā piedalīsies skolotāja un dzejniece Iveta Ratinīka, dzejnieks Jānis Peters, dzejnieks un rakstnieks Rihards Bargais, tulkotāja Dace Meiere, izdevniecības "Liels un mazs" direktore Alīse Nīgale. Diskusiju vadīs Ilmārs Šlāpins.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti