Kultūras rondo

Valodu māja un Rakstnieku rātsnams, jeb Ventspils rakstnieku un tulkotāju māja

Kultūras rondo

Pirmā Latvijas Starptautiskā keramikas biennāle un Pētera Martinsona piemiņas sarīkojumi

Nosaukti Jāņa Baltvilka balvas 2016 nominanti un starptautiskā laureāte

Baltvilka balvas žūrija nosauc starptautiskos laureātus un nominētos latviešu autorus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Paziņoti 20 rakstnieki un ilustratori, kas izvirzīti starptautiskajai Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvai bērnu literatūrā un grāmatu mākslā. Savukārt Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā laureāte šogad ir Latvijā ļoti iemīļotā somu dzejniece Heli Lāksonena, bet balvu par viņas grāmatas “Piec ait kalns" (izdevniecība “Liels un mazs”) izcilo atdzejojumu latviešu valodā saņems Guntars Godiņš.

“Heli Lāksonenas dzejoļu krājums “Piec ait kalns” latviešu valodā ir īsts paraugdemonstrējums atdzejas mākslā, kas šogad spilgti izcēlās starp citiem latviski  tulkotajiem darbiem. Godiņš ar apbrīnojamu meistarību un atjautību ir izpildījis ārkārtīgi sarežģītu uzdevumu, jo Lāksonenas dzejoļi nav rakstīti literārajā somu valodā, bet gan dienvidrietumu Somijas dialektā, ko atdzejotājs atveidojis latviešu valodā, izmantojot lībiskā dialekta Vidzemes izloksni. Ar šo krājumu Godiņš paver bērniem plašākus valodas lietojuma apvāršņus, īpaši aicinot pievērst uzmanību tam, cik dažādās izloksnēs un dialektos var lietot vienu valodu," uzskata žūrijas pārstāve, literatūras pētniece Dace Bargā.

Heli Lāksonena piedalīsies starptautiskajos bērnu literatūras lasījumos “Lakstīgalas vārdnīca: kas ligzdo bērnu literatūrā?“ 24. jūlijā plkst. 11 Jaunā Rīgas teātra Kamerzālē. Arī Baltvilka balvas ieguvējus oriģinālliteratūrā un grāmatu mākslā uzzināsim 24. jūlijā, Jāņa Baltvilka 72.dzimšanas dienā. Balvas pasniegšanas ceremonija norisināsies Jaunā Rīgas teātra pagalmā plkst. 18, un to tiešraidē piedāvās skatīties lsm.lv.

Šogad dzejnieka Jāņa Baltvilka vārdā nosauktā balva, ko dibinājusi Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP), tiks pasniegta 12.reizi. Otro reizi tiks pasniegta VAS “Latvijas Valsts meži” balva “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.

Žūrija vērtējusi latviešu valodā izdotās bērnu grāmatas, kas iznākušas no 2015. gada maija līdz šā gada maijam, un nosaukusi 20 nominantus - rakstniekus:

māksliniekus:

  • Zani Zlemešu par ilustrācijām sērijas "Bikibuks" grāmatai Nr. 65 - Valdis Grenkovs “Negantā muša”,
  • Gitu Treici par ilustrācijām Ineses Paklones grāmatām “Ziemassvētku zāģītis”, “Cīņas olu Lieldienas” un Marijas Jankovskas de Tauriņš grāmatai “Irave, janomami indiānis”,
  • Arturu Bērziņu par ilustrācijām sērijas "Bikibuks" grāmatai Nr. 67 - Rūdolfs Blaumanis “Asarās”,
  • Alekseju Naumovu par ilustrācijām I. Zanderes pasaku krājumam “Kaķis brīvdienās”,
  • Elīnu Brasliņu par ilustrācijām J. Zvirgzdiņa “Have a nice day! gandrīz mīlas stāsts”, M. Runguļa “Sāļās pankūkas” un Luīzes Pastores “Svešinieka atnākšana”,
  • Gundegu Muzikanti par ilustrācijām J. Zvirgzdiņa grāmatai “Enģelīša ceļojums” un Pētera Brūvera dzejas un atdzejas krājumam “Grāmata Gundegai”,
  • Edmundu Jansonu par ilustrācijām Hardija Lediņa un Jura Boiko grāmatai “Ūdenslīdējs”,
  • Lieni Mackus par ilustrācijām sērijas "Bikibuks" grāmatai Nr. 77 - Laimonis Pēlmanis “Trīs mednieki”,
  • Annu Vaivari par ilustrācijām L. Brieža dzejas krājumam “Saputrotā putra”.

"Latvijas Valsts mežu" balvai par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā “Jaunaudze” nominēti:

Šogad grāmatas vērtēja LBJLP prezidente un Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne, bērnu literatūras pētniece, interneta žurnāla ''Satori'' sadaļas “Ar bērniem“ redaktore Dace Bargā, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, mākslinieks Juris Petraškevičs, kultūras žurnāliste Santa Remere un divi daudzbērnu tēti - arhitekts Uldis Lukševics un žurnālists Ansis Bogustovs.

Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā pasniegšana notiek kopš 2004. gada, bet kopš 2008. gada balvu piešķir arī vienam Baltijas jūras reģiona rakstniekam un viņa darba tulkotājam. Balvas uzdevums ir fokusēt sabiedrības uzmanību uz pozitīvu mērķi – bērnu, kurš lasa interesantu un skaistu grāmatu latviešu valodā.

Baltvilka balvas mērķis ir palīdzēt latviešu bērnu literatūrai nonākt jaunā attīstības pakāpē, pievērst talantīgu rakstnieku un mākslinieku interesi bērnu grāmatām un rosināt bērnus un viņu vecākus izvēlēties augstvērtīgas grāmatas.

Pērn balvu "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā saņēma ilustrators Mārtiņš Zutis par bilžu grāmatu "Nenotikušais atklājums". Baltvilka balvu par grāmatu sēriju "Mākslas detektīvi" saņēma rakstniece Luīze Pastore kopā ar mākslinieci Elīnu Brasliņu, bet starptautisko balvu - Maima Grīnberga par Ainas Pervikas grāmatas "Prezidents" tulkojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti