Rīta Panorāma

"Pavasaris" Dailes teātrī

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Bibliotēka arī mobilajā telefonā

500 e-grāmatu un 16 tūkstoši lietotāju. Jau trīs gadus darbojas e-bibliotēka «3td.lv»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Trīs gadu pastāvēšanu kopš 3td.lv e-grāmatu bibliotēkas darbības sākuma 7. janvārī virtuālā diskusijā atzīmē bibliotēkas īstenotāji un satura veidotāji, aicinot iedzīvotājus izmantot iespēju, lai tiešsaistē lasītu kādu no vairāk nekā 500 e-grāmatām latviešu valodā, informēja Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) pārstāvji.

E-grāmatu bibliotēkas www.3td.lv aktīvo lietotāju skaits pirmā darbības gada beigās bija 5500, savukārt 2021. gadā lasītāju skaits ir teju trīskāršojies, sasniedzot gandrīz 16 000. No tiem aptuveni puse jeb 49% lietotāju saturu izvēlas patērēt viedtālrunī, bet nedaudz mazāk jeb 46% cilvēku e-grāmatas lasa datorā, norādīja KISC.

Trīs gados e-grāmatu klāsts www.3td.lv ticis regulāri papildināts. "Tas summējas skaistā rezultātā, ko var mērīt gan bibliotēkā pieejamo grāmatu, gan aizvien augošajā lasītāju skaitā. Un, protams, gandarījumā, ka mums ir tāda iespēja visās Latvijas pašvaldību bibliotēkās bez maksas elektroniski lasīt jaunas, vērtīgas grāmatas. Īpaši nozīmīgi man šķiet arī tas, ka "Trešā tēva dēla" e-grāmatu bibliotēka kļuvusi par labu iespēju lasītājiem pandēmijas laikā, kad vairākkārt izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ bibliotēkas klātienē bijušas pieejamas visai ierobežoti," uzsverot projekta nozīmi, gandarījumu par "3td.lv" e-grāmatu bibliotēkas pienesumu svinīgi pauda Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība).

"3td.lv" e-grāmatu bibliotēkas priekšrocība ir tā, ka nepastāv rinda, jo visas grāmatas, kas pieejamas www.3td.lv, var izmantot neierobežots skaits lasītāju. Vienam lietotājam vienlaikus var izsniegt divas e-grāmatas, bet, virtuāli nododot atpakaļ paņemtās e-grāmatas, mēneša laikā kopā pieejamo e-grāmatu skaits vienam lietotājam ir 18 e-grāmatas.

Kā atzīmē Kultūras informācijas sistēmu centra "3td.lv" e-grāmatu bibliotēkas projekta vadītājs Aldis Liepa, piedāvājums palielināt mēnesī pieejamo grāmatu skaitu saistīts ar Covid-19 izplatību un drošas lasīšanas veicināšanu: "E-grāmatu lasītāju strauju pieaugumu tieši veicināja arī Covid-19 ierobežošanas nolūkos vairākkārt izsludinātā ārkārtējā situācija, kuras laikā tika slēgtas publiskās bibliotēkas, tādējādi liedzot lasītājiem saņemt grāmatas klātienē, kamēr piekļuve "3td.lv" e-bibliotēkai viedierīcē vai datorā nodrošināta ikvienam interesentam no jebkuras vietas, kur vien pieejams interneta pieslēgums. Tādēļ šis ir arī viens no resursiem, ko informatīvajā kampaņā  #Ēkultūra iesaka Latvijas Republikas Kultūras ministrija, lai pandēmijas ierobežojumu laikā iedzīvotāji varētu turpināt saņemt kvalitatīvus kultūras pakalpojumus."

"3td.lv" e-grāmatu bibliotēka ir valsts finansēts pakalpojums, kas pašvaldību publisko bibliotēku lietotājiem piedāvā lasīt e-grāmatas tiešsaistē, izmantojot viedās tehnoloģijas, piemēram, tālruni vai datoru. Šādu iespēju Valsts vienotajā bibliotēku informācijas sistēmā nodrošina projekta pārvaldītājs – Kultūras informācijas sistēmu centrs un platformas izstrādātājs – informācijas tehnoloģiju uzņēmums "TietoEVRY" sadarbībā ar izdevniecībām – "Apgāds Zvaigzne ABC", "Latvijas Mediji", "Apgāds Mansards", "Jumava" un "Prometejs".

"Viens no ieguvumiem ir literatūras patēriņš pandēmijā, neapmeklējot bibliotēkas filiāles klātienē, un vienlaikus redzam pieslēgšanos e-grāmatu bibliotēkai no ārvalstīm. Izteiktā līderpozīcijā ir Lielbritānija, tad seko Vācija, bet pirmo trijnieku aktivitātes ziņā noslēdz ASV. Esam gandarīti par sadarbību ar visiem iesaistītajiem, to skaitā izdevniecībām un bibliotēkas darbiniekiem, jo līdz šim e-grāmatu bibliotēkā lasītāji ir pāršķīruši teju 50 miljonus lappušu," atklāja informācijas tehnoloģiju uzņēmuma "TietoEVRY" Latvijas filiāles vadītāja Valērija Vārna.

Platforma www.3td.lv no pilotprojekta dažās Latvijas bibliotēkās pēdējo triju gadu laikā ir izaugusi par e-pakalpojumu, kas bibliotekāru vērtējumā par 2019. gadu saņēma apbalvojumu "Gada notikums Latvijas bibliotēkās", kura pasniegšanu ik gadu rīko Latvijas Bibliotekāru biedrība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti