Sadaļas Sadaļas

Kultūras ziņas

Provokatīva māksla kastītēs

Kultūras ziņas

Serebreņņikova «Tuvo pilsētu» izrāda Krievijā

Laikmeta liecības bērna acīm

20. gadsimta 60.—70. gadi bērna acīm - grāmatā «Ulsiks»

Izdota Ingunas Cepītes grāmata "Ulsiks", kas veltīta autores vecāsmātes un mātes — Natālijas un Ausmas Derkēvicu — piemiņai, informē izdevniecībā "Dienas Grāmata".

No jauniznākušās grāmatas “Ulsiks” vāka lasītājiem uzsmaida maza, blonda meitenīte. Tā ir grāmatas autore. Rādot ģimenes arhīva fotogrāfijas, Cepīte atklāj, ka sākotnēji daļu no tām bija iecerējusi izmantot kā ilustrācijas, tomēr “Ulsiks” nav autobiogrāfija, bet gan autores vecāsmātes un mātes Natālijas un Ausmas Darkēvicu piemiņai veltīts daiļliteratūras darbs.

Grāmatas centrālais tēls mazā meitene Ula tiek iesaukta par "Ķezu magnētu", jo visu laiku iekuļas ķibelēs. Tomēr pieaugušie caur šiem bērna vērojumiem, kas apkopoti nelielos stāstiņos, noteikti saskatīs arī vēsturiskā perioda ne tik saulainos zemtekstus.

"Katram laikmetam arī literatūrā ir savi liecinieki. Annas Brigaderes autobiogrāfiskajai triloģijai un Valža “Staburaga bērniem” par 19. gadsimta beigām un Vizmas Belševicas triloģijai par Billi, kura vēsta par 20. gadsimta 30.—50. gadiem, tagad pievienojas Ingunas Cepītes “Ulsiks”, stāstot jau par jaunākiem laikiem — 20. gadsimta 60.—70. gadiem, grāmata, kura — es patiesi ceru! — sagādās lasītprieku gan pieaugušajiem, gan bērniem," novēlot grāmatai un Ulsikam ilgu mūžu, saka rakstnieks Juris Zvirgzdiņš.

"Grāmata ir precīzs mūslaiku radījums — gan memuāri, gan literatūras fakts. Tā urda allažīgo jautājumu kontrapunkta situācijā — kas notika un notiks, kad Ulsiks pārtaps gluži citā radībā, izdzīvojot savu likteni, un kas paliks dzīvei kā nemirstīgā bērnības daļa. Šajā grāmatā es ļāvos kā uvertīrā — apsolījumā, taču ar visu nākotnes neizbēgamo tamtamu paredzējumu apvārsnī," pauž rakstniece Gundega Repše.

Anita Rožkalne, literatūrzinātniece: "Pa gaišu taku ir viegli iet pat tumšā laikā. Ingunas Cepītes grāmata ir tāda taka 20. gadsimta 60. un 70. gados — uz bērnību un caur bērnību līdzās ķibeļu magnētam Ulsikam (tā sauc meiteni!) delverībās un pasaules vērojumā, kas neizdāļā vērtējumus, bet dalās priekā par katras dienas pirmreizību. Mūzikas klātbūtne un stāsti par vecāku koncertbraucieniem ir liecība par grāmatas autobiogrāfiskumu, kas šķietami bērniem rakstīto pārvērš par laikmeta dokumentu."

Grāmatas mākslinieks Jānis Esītis.

Grāmatas atvēršanas svētki notiks 2. novembrī Zirgu ielas koncertzālē, pasākumā dziedās arī koris "Dzintars".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt