Diemžēl daudzviet pasaulē rakstnieki, dzejnieki un žurnālisti savas mākslinieciskās izpausmes vai politisko uzskatu dēļ tiek vajāti, ieslodzīti cietumos vai pat nogalināti. Biedrības "Latvijas PEN" rīkotie "Tukšā krēsla" lasījumi tādējādi dod iespēju runāt tiem, kuri to nespēj.
"Tukšais krēsls ir krēsls, lai uzsvērtu to, ka tas rakstnieks – vai nu viņš ir nogalināts, vai nu viņš ir ieslodzīts, viņam nav iespējams būt klāt šajā lasījumā. Tad mēs viņam atstājam tukšo krēslu, to vietu, kur viņš ir klātesošs, bet tikai caur saviem tekstiem," skaidro rakstniece Inga Gaile.
"Tukšā krēsla" lasījumi Latvijā ir rīkoti jau iepriekš. Šoreiz tajos piedalīsies autori no Latvijas – Inga Gaile, Ivars Šteinbergs, Linda Mence, Aļesja Loseva, Elīna Kokareviča un Katrīna Rudzīte. Viņu balsīs dzirdēsim Ukrainā nogalināto autoru stāstus, Baltkrievijas politieslodzītās Kacjarinas Andrejevas, Ēģiptes autora Alā Abdelfatāha, nogalinātā Palestīnas rakstnieka Refāta Alarīra, Kubas politieslodzītās Marijas Kristinas Garrido Rodrigesas, Famas Doanas Čanas, autores no Vjetnamas; kā arī Irānas politieslodzītās Nargesas Muhammadi darbu tulkojumus, par kuru Inga Gaile piebilst: "Ja viņai ir Nobela miera prēmija, it kā visa pasaule ir noskaņota par to, ka tas ir netaisnīgs ieslodzījums; tieši šis cilvēks ir darījis labu, lai sabiedrība kļūtu labāka. Bet Irānas vadība tik un tā patur viņu ieslodzījumā tāpat kā daudzus citus politieslodzītos."
"Tukšā krēsla" lasījumos tādējādi tiek izgaismoti atšķirīgi gadījumi, kā mūsdienās tiek apspiesti autori, kas izsakās par netaisnību pret sievietēm, par vides aktīvismu un citām tēmām. Vara to īsteno ar mērķi iebaidīt citus autorus, lai tie nobītos un nepaustu savu viedokli.
"Tas ir varas tiešs paņēmiens, kā palikt pie varas par jebkuru cenu (..)," uzsver Inga Gaile.
"Tāpēc arī mēs gribam pastāstīt par to, ka arī citur ir šādi cilvēki, kuri, neskatoties uz nenormālām grūtībām un varbūt daudz lielākiem apdraudējumiem viņu vārda brīvībai, tik un tā ir spējīgi runāt."
Iepazīties ar politieslodzīto autoru stāstiem varēs piektdienas, 15. novembra, vakarā Jāņa Akuratera muzejā Rīgā.