Ko pieminam 11. novembrī jeb Lāčplēša dienā
1919. gada 3. novembrī uzsākusi pretuzbrukumu no Bolderājas puses, Latvijas armija 1919. gada 11. novembrī sakāva Bermonta spēkus Pārdaugavā un sāka tos atspiest no valsts teritorijas. Tā bija nozīmīgākā uzvara Neatkarības karā, kuru Latvijas armija izcīnīja pašas spēkiem.
Eposa "Lāčplēsis" lasīšanas maratons norisinājās piecās Latvijas pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī, Kuldīgā un Valmierā.
Minētajās pilsētās tika izvietotas lasīšanas stacijas, kurās visi interesenti tiek aicināti nolasīt eposa fragmentu, secīgi vienam nomainot otru, līdz viss eposs tiek izlasīts, informēja maratona rīkotāji – Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).
Plānots, ka kopumā eposu lasīs vairāk nekā 320 cilvēki.
Eposa "Lāčplēsis" lasīšanas maratons norisinājās šādās vietās:
- Rīgā, Rātslaukumā;
- Valmierā, starp Valmieras Kultūras centru un tirdzniecības centru "Valleta";
- Kuldīgas novada domē;
- Jelgavā, Sv. Trīsvienības baznīcas torņa laukumā, pie Jāņa Čakstes pieminekļa;
- Daugavpilī, Rīgas ielas 39 tuvumā.
Latviešu eposa lasīšanas maratonā plaši iesaistījušies arī diasporas latvieši, kas tika aicināti iesūtīt eposa lasījuma fragmentus video formātā. Lasīšanas maratonam atsaukušies lasītāji no 16 valstīm, tostarp Amerikas Savienotajām Valstīm, Kanādas, Īrijas, Norvēģijas, Grieķijas, Ēģiptes, Šveices, Austrālijas un citām vietām, kopā iesūtot vairāk nekā 120 video fragmentus, ko maratona laikā translēs pamīšus ar tiešraides lasījumiem.
Lasīšanas maratonu Lāčplēša dienā atklāja aktieris un lasīšanas veicināšanas entuziasts Kārlis Arnolds Avots.
Andreja Pumpura eposs "Lāčplēsis" ir viens no latviešu tautas patstāvības un neremdināmās cīņas par pašnoteikšanos simboliem, uzsver IZM.
KONTEKSTS:
Lāčplēša dienas pamatā ir notikumi, kas Daugavas kreisajā krastā Rīgā risinājās 1919. gadā Latvijas Brīvību cīņu vienā no smagākajiem un sarežģītākajiem posmiem. Ar nozīmīgāko cīņu tieši 11. novembrī Pārdaugava tika atbrīvota no bermontiešiem. To paveica mazskaitlīga tikai pirms gada neatkarību proklamējušās Latvijas armija. Lāčplēša dienā ne vien svinam šo uzvaru, bet arī pieminam Latvijas Brīvības cīņās kritušos.