Tukuma muzeja pieprasītākā ceļojošā izstāde par Lestenes baznīcu būs skatāma Rīgā

Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrija galerijā (5. stāvā) 2. oktobrī plkst. 15.00 atklās Tukuma muzeja ceļojošo izstādi „Ak, svētā Lestene!”. Baznīcas interjera sendienu fotogrāfijas izstādē uzbur vīziju par kādreizējo baznīcas iekštelpu bagātību un greznību, atspoguļo vēsturiskos notikumus, kā arī ieskatu restaurācijas procesos. Izstāde būs apskatāma līdz 20. oktobrim.

Lestenes baznīca un tās iekārta ir daudz piedzīvojusi - kara laiku, ugunsgrēku, padomju varas attieksmi, tostarp noliegumu, vienaldzību, nevērību, pārbūves, pakļaušanu bojāejai un arī atdzimšanas gaidas. Lestenes baznīcas kokgriezumu glābšana bija viens no būtiskākajiem Tukuma muzeja īstenotajiem pieminekļu aizsardzības pasākumiem, ko rosināja mākslas zinātnieks Jurģis Skulme, Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis un realizēja mākslas zinātnieks Arturs Vaidziņš.

Muzeja sarīkotā izstāde „Lestenes kokgriezumi” (1966-1967) un ekspozīcija (1968) savā ziņā bija protesta akcija. Izpostītās baznīcas iekārtu fragmenti, iespiesti salīdzinoši mazajās muzeja telpās, bija kā mēms pārmetums attieksmei pret kultūras vērtībām. Apskatei tika izlikti no izvazāšanas paglābtie baznīcas iekārtas fragmenti, skulptūras un konstrukcijas, kuru stāvoklis sabiedrībā raisīja sašutumu.

Lai atspoguļotu Lestenes baznīcas iekārtas likteni, muzeja iesaisti baznīcas glābšanā un mūsdienu situāciju, pēc 50 gadiem, 2016. gadā, Tukuma Mākslas muzejs sagatavoja izstādi ar nosaukumu „Ak, svētā Lestene!”, atainojot dramatiskos vēstures notikumus un uzburot vīziju par kādreizējo baznīcas interjera greznību, kā arī sniedzot īsu ieskatu tā atjaunošanā.

Šobrīd „Ak, svētā Lestene!” ir pieprasītākā Tukuma muzeja ceļojošā izstāde, kas līdz šim jau bijusi skatāma Livonijas ordeņa pilī Ventspils muzejā, Jaunpils pilī, Vērgales pagasta muzejā, Cīravas pagasta bibliotēkā un Slampes pagasta bibliotēkā, kā arī pašā Lestenes baznīcā. Pēc Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāde ceļos uz Kauguru kultūras namu.

Atklāšanas pasākumā Latvijas Nacionālās bibliotēkā ar stāstījumu par Lestenes baznīcas iekārtas glābšanas vēsturi un restaurāciju uzstāsies Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola, savukārt Lestenes baznīcas atjaunošanas fonda valdes pārstāvis Jurģis Klotiņš informēs par Lestenes baznīcas atjaunošanas gaitu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti