Tracis ap Stūra mājas izstādi «Disidents»

Pirmdien, 18.maijā, apmeklētājiem atkal tiks atvērta Stūra mājas pagalmā izvietotā izstāde "Disidents", kas pēc incidenta pagājušajā piektdienā bija slēgta, pastāstīja izstādes organizators Toms Jansons.

Tracis tika sacelts saistībā ar izstādē izvietoto instalāciju, kurā pie krusta bija piesista lelle, kas dažiem atgādināja Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Krievija ir aicinājusi Latviju par notikušo sniegt skaidrojumu.

Stūra mājas pagalmā izvietotās izstādes "Disidents" organizatori izstādi nolēma pārtraukt, jo saņēma draudus - 15.maijā fiziski tikuši ietekmēti divi izstādes "Disidents" mākslinieki, kuri tobrīd uzraudzīja ekspozīciju, un daļēji tika iznīcināta viena no izstādes mākslinieka "Some1" instalācijām.

Kā atzina Jansons, viņš pats tajā mirklī notikuma vietā nav atradies, tāpēc precīzu notikumu gaidu atstāstīt nevar, tomēr sākotnēji pie Stūra mājas vārtiem piebraukusi mašīna, no kuras vīrietis krievu valodā esot skaļi sacījis, ka "izstādei būs sekas". Diviem māksliniekiem uzbrukušās personas esot runājušas krievu valodā. Kopumā bijuši pieci uzbrucēji.

Vaicāts, vai izstādes organizatori grasās vērsties Valsts policijā (VP) par izteiktajiem draudiem un divu izstādes "Disidents" mākslinieku fizisku ietekmēšanu, Jansons stāstīja, ka VP pārstāvji ar viņiem jau ir sazinājušies un interesējušies par lietas apstākļiem. Viņš pieļāva, ka cietušie mākslinieki policijai sniegs arī liecības.

Tāpat izstādes organizatori grasās vērsties ar iesniegumu VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ), lai tā paskaidro, kādēļ izteikts pieprasījums noņemt instalāciju, kurā pie krusta piesista lelle. Organizatori vēlas noskaidrot, kurš devis šādu rīkojumu.

Mākslinieks "Some1" skaidro, ka mākslas instalācija "Disidents" pamatideja ir finansiālās jeb materiālās pasaules glorificēšana indivīda ikdienā. "Nepārtrauktā procesā, tiecoties progresu uztvert kā materialitātes triumfu un aizvien mazāk, domājot un redzot pasauli caur garīgo atvērtību, indivīds nonāk līdz pārliecībai par vienīgo, patieso, augstāko spēku - naudu, jeb finansiālo baudu," stāsta "Some1".

"Nauda šajā gadījumā ir simboliski atveidota kā krusts, kur pie tā piesistā figūra ir domāta - biznesmenis. Instalācijas ansamblis ietver sevī trīs āmurus un 30 kilogramus naglu, atainojot to kā sērijveida procesu, kurā šie finansiālās baudas upuri ir tik ikdienišķi. Tādējādi apspēlējot šo paradoksu, kurā indivīda tiekšanās uz progresu caur materiālām vērtībām būtībā viņu paralizē un noved pie regresa," skaidro mākslinieks.

"Incidenti, kad tika saņemti draudi, un pat fiziska izrēķināšanās ar izstādes māksliniekiem un mana mākslas darba iznīcināšana, ir radījuši šoku un neizpratni par mākslas uztveri un vispārējiem demokrātiskiem uzskatiem, ņemot vērā, ka izstādes koncepcija nav veidota politiskā vai radikālā virzienā, bet tieši pretēji - kā garīgi māksliniecisks vēstījums, kas pieļauj bezgalīgas skatītāja interpretāciju iespējas," uzsver mākslinieks.

Mākslinieks personīgi atvainojas tiem, kas pārprata instalācijā pausto vēstījumu un atveidotās figūras sejas vaibstos saskatīja līdzību ar kaimiņvalsts prezidentu Putinu vai kādu citu sev tuvu cilvēku. Krustā sistās figūras seja esot veidota pēc līdzības ar kādu mākslinieka paziņu, 45 gadus vecu biznesmeni no Itālijas.

Kā vēstīts, saistībā ar instalāciju Krievijas vēstniecība Latvijā nosūtījusi notu Ārlietu ministrijai un norādījusi, ka sagaida oficiālu atbildi.

Izstāde-akcija "Disidents" Stūra mājā tika atklāta 30.aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti